Enea Wytwarzanie Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Tablica upamiętniająca powstanie „Solidarności” w Elektrowni Kozienice odsłonięta [+FOTO]

Tablica upamiętniająca powstanie „Solidarności” w Elektrowni Kozienice odsłonięta. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez IPN pt. „Tu zrodziła się Solidarność”.

W czwartek, 9 listopada 2023 roku w Kozienicach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie „Solidarności” w Elektrowni Kozienice.

Tablica została ulokowana przy wejściu do sali konferencyjnej, czyli w miejscu, w którym 43 lata temu, w listopadzie 1980 roku tworzyła się „Solidarność”.

Pomysłodawcami wmurowania tablicy byli Jan i Elżbieta Gajdowie, dawni pracownicy elektrowni. To właśnie oni wraz z Władysławem Drążykiem uroczyście odsłonili tablicę.

W wydarzeniu wzięli udział Zbigniew Piętka prezes Enei Wytwarzanie, Jacek Bolek obecny przewodniczący „Solidarności” w Enei Wytwarzanie, Krzysztof Busse delegat Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, starosta Kozienicki Krzysztof Wolski, wicestarosta Małgorzata Bebelska, Piotr Kozłowski burmistrz Kozienic, działacze „Solidarności” oraz emerytowani pracownicy Elektrowni Kozienice.

Zgromadzeni goście opowiedzieli o swoich wspomnieniach związanych z powstawaniem „Solidarności” w Elektrowni Kozienice.

Wydarzenie zakończył koncert Jana Kondraka, który napisał pierwszy utwór o stanie wojennym „Grudniową pieśń”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.