Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wyróżnione Zdjęcia

Tłumy radomian przeszły w Orszaku Trzech Króli [+FOTO]

W piątek po raz jedenasty tłumy radomian przeszły w Orszaku Trzech Króli.

W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego – potocznie zwana świętem Trzech Króli. W tym roku z tej okazji tradycyjne Orszaki Trzech Króli odbyły się w 753 miastach w całej Polsce. Wzięło w nich udział łącznie 1,5 miliona osób! W diecezji radomskiej uroczyste korowody przeszły w 20 miejscowościach. Na ulicach Radomia, Końskich, Skarżyska-Kamiennej, Drzewicy czy Kozienic wystawiono piękne uliczne jasełka.

Tegorocznemu radomskiemu Orszakowi Trzech Króli towarzyszyło hasło „Tobie Królu i Panie kłaniają się radomianie”. Ten pokłon oznacza, że nowonarodzonego Jezusa Chrystusa, uznajemy za naszego Pana i Króla.

W organizację przedsięwzięcia w naszym mieście zaangażowały się radomskie rady parafialne Rycerzy Kolumba. O całość organizacyjną kolejny raz zadbał ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii MB Bolesnej (os. Obozisko).

Przewidywana była rekordowa frekwencja – przygotowano 7 tys. koron do rozdania uczestnikom. Brakuje jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale stwierdzić można, że liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów!

„Chcemy pokłonić się Panu Jezusowi”

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele farnym św. Jana.

– Gromadzimy się, aby oddać chwałę Bogu w ten piękny dzień, przeżywając tajemnicę objawienia Pańskiego. Przywołujemy również Trzech Króli, którzy przybyli, aby oddać pokłon Jezusowi. Dzisiaj dziękujemy, że to, co jest owocem Bożego objawienia, co zostało nam już ofiarowane, i co chcemy odnowić w czasie Mszy św. i zaświadczyć następnie w trakcie orszaku – mówił podczas homilii bp Marek Solarczyk.

Orszak Trzech Króli rozpoczął się na Rynku o godz. 12 odczytaniem edyktu cesarza Augusta. Potem orszak przeszedł na plac Corazziego, gdzie uczestnicy złożyli pokłon narodzonemu Dzieciątku, a następnie wysłuchali koncertu chóru z parafii Chrystusa Króla w Radomiu (os. Gołębiów I).

Tradycyjne sceny bożonarodzeniowe przygotowane zostały przez: Radomskie Bractwo Kurkowe i scholę z parafii Chrystusa Króla (scena przy Rynku); grupę z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (scena przy kościele ewangelickim); Dzienny Dom „Senior+” (scena przy kościele Bernardynów); Teatr Resursa (scena przy ulicy Witolda/Żeromskiego); WTZ Leśniczówka (scena przy kościele garnizonowym).

W tym roku uczestników Orszaku zaskoczyła nieobecność przedstawicieli władz miasta.

Piękna tradycja

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek zrodziła się w 2005 r. w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Tam na zwykłej szkolnej scenie w bardzo skromnych warunkach dzieci przedstawiały Bożonarodzeniowe scenki. W 2008 r. zdecydowano, żeby szkolne jasełka udoskonalić i przenieść na deski warszawskiego teatru Buffo, aby mogło w nich brać udział więcej dzieci i by mogło je zobaczyć więcej osób. Przedstawienie zostało życzliwie przyjęte przez wszystkich, także przez media. W końcu w 2009 r. postanowiono wystawić jasełka na ulicach Warszawy i do wspólnego świętowania zaprosić mieszkańców stolicy a także turystów. W tym samym roku orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Torunia.

Fundacja Orszak Trzech Króli jest inicjatorem orszaku, o którym sama pisze, że to największe uliczne jasełka na świecie. Na mapie świata, którą fundacja na bieżąco uzupełniała, było w tym roku 6 stycznia niemal 1200 miejsc, gdzie Orszak Trzech Króli się odbył. Pojedyncze pochody odbywają się tego dnia nawet w takich krajach jak Ekwador, Kamerun, Czad, Uganda czy Zambia.

Uczestników uroczystych orszaków pozdrawiał podczas modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Benedykt XVI, a potem kontynuował tę tradycję obecny papież Franciszek.

Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Więcej na temat historii orszaku Trzech Króli w Polsce tutaj.