Radom i okolice

Trwa akcja RDLP w Radomiu, która ma na celu ochronę przeciwożarową

Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu prowadzą działania, które mają na celu ochronę przeciwpożarową. Fundamentami całego systemu są: samoloty, punkty alarmowo-dyspozycyjne, stała łączność oraz współpraca ze strażą pożarną. Akcja formalnie trwa od 14 marca. Tegoroczna sucha wiosna sprzyja zagrożeniom, niebezpieczeństwo występowania pożarów jest niestety bardzo sporo. Przyczynia się do tego także nielegalne wypalanie traw. Leśnicy apelują, aby zachować szczególną ostrożność i rozwagę.

 Już w tym roku zarejestrowano na obszarze nadleśnictw RDLP w Radomiu aż 8 pożarów o łącznej powierzchni prawie 4 ha i jeden pożar na terenie lasów prywatnych i traw o powierzchni 9 ha. Każde tego typu zdarzenie niesie ze sobą ogromne straty finansowe. Szkody mają również niezwykle negatywny wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu. Giną zwierzęta i inne organizmy, które odgrywają ważną rolę w środowisku naturalnym. 

Wśród przyczyn pożarów dominują podpalenia. Stanowią one zdecydowaną połowę (61 proc.) wszystkich zdarzeń: nadleśnictwo Grójec (11), Radoszyce (9), Skarżysko (7), Stąporków (7). Leśnicy wraz ze strażą leśną i policją prowadzą akcje zapobiegawcze.

Tereny leśne są wspólnym dobrem. Ich istnienie i prawidłowe funkcjonowanie zapewnia wiele korzyści, jest elementem niezbędnym do naszej egzystencji, dlatego każdy z nas ponosi odpowiedzialność za dbałość o bezpieczeństwo lasów. 

Klaudia Sułek

Źródło informacji i foto: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu