Radom i okolice

Trwa walka z niebezpieczną rośliną

Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjnym gatunkiem, który stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Na terenie Nadleśnictwa Radom trwają race związane z usunięciem tej rośliny. Leśnicy po raz drugi pozyskali środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Cały projekt wspiera także Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu.

Barszcz Sosnowskiego sprowadzony został do Polski w latach 50. XX wieku. Jest rośliną dwuletnią, osiąga nawet do 3,5 m wysokości. Na początku wytwarza rozetę liściową, następnie zaś wypuszcza pęd nasienny zakończony dosyć sporym kwiatostanem w kształcie baldachu, o średnicy 70 cm. Występuje głównie w wilgotnych miejscach: brzegi rowów melioracyjnych, brzegi kanałów odprowadzających wodę, oczka wodne. Łatwo się rozprzestrzenia i zajmuje inne tereny.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu stanowiska barszczu Sosnowskiego zostały zinwentaryzowane w trzech nadleśnictwach (Radom, Jędrzejów i Daleszyce).

Źródło informacji i foto: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu