Radom i okolice

Tusk w Radomiu. Mówił o „dramatycznych podwyżkach cen energii”

Jak informowaliśmy, Urząd Miejski w Radomiu otrzymał jedną propozycję na dostarczanie energii elektrycznej. Kwota opiewa na ponad 377 mln zł za okres dwóch lat. Przedstawiciele miasta stwierdzili, że w efekcie w przyszłym roku koszty energii elektrycznej w Radomiu mogą wzrosnąć blisko dziewięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2021 (z 21 mln 407 tys. zł do 188 mln 670 tys. zł).

[news:1353467]

W środę na konferencji prasowej przed radomskim magistratem był obecny lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

– Przyjechałem dzisiaj do Radomia uderzony tą informacją która obiegła cały kraj wciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin, wcześniej chciałem się upewnić i zadzwoniłem do prezydenta Witkowskiego, bo nie chciało mi się wierzyć w to, że ta informacja jest prawdziwa, to znaczy informacja o skali podwyżek cen prądu dla miasta – mówił Tusk na konferencji. – Wiadomo, jakie skutki i konsekwencje te drastyczne podwyżki cen energii mogą przynieść dla codziennego życia każdej i każdego z nas w Polsce. Czy to jest Wrocław, gdzie jest 500 procent podwyżki cen energii, czy Koszalin, który 400 procent więcej będzie musiał płacić za prąd. Radom jest na tej mapie bardzo dramatycznym punktem, bo licząc wszystkie elementy tej podwyżki, to jest 900 procent więcej niż w zeszłym roku – wskazał.

Jak podkreślił "Radom jest na tej mapie bardzo dramatycznym punktem, bo licząc wszystkie elementy tej podwyżki, to jest 900 procent więcej niż w zeszłym roku". – W mieście, gdzie radni partii rządzącej zajmują eksponowane stanowiska w spółkach państwowych, energetycznych, odpowiedzialnych za takie propozycje i oferty – zaznaczył Tusk.

– Te liczby mówią same za siebie. Jestem tym bardzo zaniepokojony, trudno mi sobie wyobrazić, jak listopad, grudzień i styczeń będzie wyglądał we wszystkich polskich miastach po takich podwyżkach – podkreślił przewodniczący PO.

Pytany o decyzję prezydenta Rosji o częściowej mobilizacji obywateli i przeprowadzeniu referendów ws. włączenia obwodów południowej Ukrainy do Rosji, stwierdził, że „sprawa jest bardzo poważna”.

– Zapowiedź tak zwanych referendów oznacza, że Rosja otwiera sobie możliwość ataku wszystkimi siłami, w tym bronią nuklearną, bo uzna, że to Ukraina zajmuje tereny rosyjskie. To jest moment próby dla całej Europy, dla całego Zachodu. O Polskę jestem spokojny, ale bardzo ważne jest, żeby nikt się nie zawahał przed tego typu szantażem. Im bardziej brutalne są zapowiedzi Putina dla świata i dla Ukrainy, tym bardziej nasz świat powinien być solidarny i konsekwenty, aby nie ulec w żaden sposób szantażowi Putina – mówił Tusk.

[news:1354182]

Oświadczenie Enea SA

W reakcji na zarzuty wobec firmy, Enea SA wystosowała specjalne oświadczenie.

Spółka przekonuje, że „zawsze przygotowuje dla samorządów, instytucji i firm oferty uwzględniające obecne i prognozowane warunki rynkowe oraz charakterystykę klienta, ponieważ chcemy jak najlepiej dopasować warunki do jego zapotrzebowania”.

Rynek energii jest bardzo dynamiczny ze względu przede wszystkim na obecny kryzys energetyczny w Europie, wywołany przez Rosję. Obecnie ceny zmieniają się z dnia na dzień. Wyzwaniem jest bardzo duża zmienność cen na giełdzie oraz rekordowo niskie obroty. Zakup energii w celu zabezpieczenia warunków umowy rozciąga się w czasie, co powoduje, że w cenie energii elektrycznej kalkulowane jest ryzyko zmiany cen. W przypadku ofert dla samorządów istotne znaczenie dla oferowanych warunków ma również profil klienta, czyli zmienna ilość pobieranej energii w poszczególnych godzinach doby – czytamy w oświadczeniu firmy.

Spółka podkreśla, że w jej ofercie znajdują się także inne elastyczne formy zakupu energii, z których mogą korzystać samorządy. Ze względu na zmienność zapotrzebowania na energię (np. zimą, w dni robocze, w godzinach południowych i wieczornych) energia może być kupowana np. w produktach krótszych niż rok (np. kwartały, miesiące), w produktach godzinowych (dostawa energii w godzinach szczytowych) oraz na rynku dnia następnego i bieżącego – bezpośrednio przed dostawą energii.

Zachęcamy samorządy do korzystania z takich możliwości – zakup energii w  drodze przetargu nie jest jedyna możliwą i zawsze najlepszą formą zakupu, która pozwala uzyskać optymalną cenę. Sprzedaż energii odbywa się na zasadach rynkowych. Samorządy mogą również korzystać z ofert innych sprzedawców energii – przekazała Enea.

[news:1354089]