Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Wiadomości

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej od niedzieli w Radomiu

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (Cultura Porta Fidei) będzie trwał od 8 do 15 października. W tym czasie będą się odbywały spektakle teatralne, seanse filmowe, koncerty oraz ciekawe rozmowy. Będzie można poznać historię życia sługi Bożej Wandy Malczewskiej, Zbigniewa Herberta i bł. Natalii Tułasiewicz. Jednym z zaproszonych gości jest biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 8 października Mszą św., która będzie sprawowana w Bazylice św. Kazimierza w Radomiu, pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka. Tego dnia będzie obchodzona 20. rocznica nadania temu kościołowi tytułu bazyliki. Transmisję z uroczystej Mszy św. przeprowadzi TVP Polonia. Natomiast wieczorem w kościele Świętej Trójcy odbędzie się koncert wokalno-instrumentalny „Musica Ad Dei Gloriam”, w którym wystąpią o. Rafał Kobyliński SJ – tenor, ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – baryton i Grzegorz Biegas – pianista.

9 października o godz. 18.30 w Kinie Helios – emisja filmu pt. „Błogosławiona”, który opowiada o życiu bł. Natalii Tułasiewicz, patronki nauczycieli, zamordowanej w niemieckim obozie w Ravensbrück. Po nim planowane jest spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyserem filmu oraz z Natalią Tułasiewicz-Walą, kuzynką błogosławionej Natalii.

We wtorek, 10 października o godz. 18.00 w kościele św. Jana Chrzciciela celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Opowie on o życiu sługi Bożej Wandy Malczewskiej na ziemi częstochowskiej (m.in. w Żytnie).

11 października o godz. 19.00 w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej odbędzie się koncert promujący nową płytę Małgorzaty Nowak „Życie. Rozdział II”.

W czwartek, 12 października o godz. 19.00 w Arce przy ul. Kelles-Krauza planowane jest spotkanie „Ciemny kres i złote runo”. Będzie to rozmowa o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta z udziałem ks. dr Grzegorza Głąba z Instytutu Filologii Polskiej KUL i dr Małgorzaty Peroń z KUL.

13 października o godz. 19.00, również w Arce odbędzie się spotkanie z Goranem Andrijanićem, dziennikarzem i publicystą, na temat hasła tegorocznego Dnia Papieskiego – „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

W sobotę 14 października o godz. 19.00 w Oratorium św. Filipa Neri – spektakl teatralny „Lepsza połowa czyli potyczki z Aniołem” w wykonaniu Teatru „Aktorzy Bo*Boży*”.

W niedzielę 15 października, na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, będzie sprawowana Msza św. o godz. 18.00 w Katedrze Radomskiej. Będzie jej przewodniczył bp Marek Solarczyk. Po Mszy św. odbędzie się koncert z okazji XXIII Dnia Papieskiego.

Organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Źródło: ekai.pl

Foto: diecezja.radom.pl