Radom i okolice

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce – prace nad muralem rozpoczęte [+FOTO]

Autorem muralu jest Dariusz Michalczyk, radomski artysta.

Polacy okazali się bardzo otwarci w przyjmowaniu Ukraińców do własnych domów. Nie zamykamy ich w jakiś hangarach czy domkach dla uchodźców, nie są oni od nas odizolowani, żyją wśród nas. Ta postawa Polaków bardzo mnie poruszyła i to uczucie chcę wyrazić przez ten mural – mówi Michalczyk.

Ściany wiaduktu będą biało-czerwone, co ma symbolizować polski dom. W jego wnętrzu znajdzie się ukraińskie dziecko, które będzie wyglądać w stronę błękitnego nieba i złotych łanów zbóż, gdzie znajdzie się dom tego dziecka.

Pomoc Polaków skierowana była w dużej mierze do dzieci. One się tu uczą, poznają nasz język, nawiązują znajomości. Dlatego też dziecko na muralu będzie miało koszulkę w barwach Ukrainy, ale czapkę z daszkiem już w barwach biało-czerwonych, co symbolizuje, że w jego głowie się pojawiła namiastka naszej kultury – podkreśla artysta.

Każdy element muralu będzie miał swoją wymowę symboliczną.

W rogu ściany widoczne są zabrudzenia. Tam chcę namalować gniazdo jaskółek i te właśnie ptaki w locie, co będzie symbolizować matkę wracającą do swoich dzieci – mówi Michalczyk.

Farby na mural udało się zakupić dzięki wewnętrznej zbiórce działaczy partii Razem z regionu radomskiego. Ścianę udostępnił MZDiK.

Wcześniejsze dzieła Michalczyka powstawały m.in. na ekranach dźwiękochłonnych u zbiegu ulic Walentynowicz i Kuronia (trzy biegnące konie) oraz na przedszkolu na ul. Gębarzewskiej (zamek).

[news:1351284]