Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Uroczystość św. Antoniego w kościele bernardynów

Uroczystość św. Antoniego z Padwy w sposób szczególny obchodzona jest w zakonach franciszkańskich. 13 czerwca przypada jego wspomnienie. Z tej okazji w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na każdej Mszy św. kapłani udzielają błogosławieństwa dzieciom. Świecone są również lilie i chlebki św. Antoniego.

W dniu jego święta, odmawiane są wyjątkowe modlitwy, Litania do św. Antoniego. Wierni zawierzają siebie, swoje rodziny i sprawy. Dniem, w którym jest dodatkowo czczony w kościele bernardynów, jest każdy wtorek. Wówczas przed jego obrazem, figurką, odmawiane są szczególne modlitwy, odczytywane są prośby wiernych, które dotyczą wielu poważnych problemów i spraw. Śpiewana jest również pieśń do św. Antoniego „Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego”

Zwyczajem tego dnia jest przyniesienie lilii – symbolu, atrybutu św. Antoniego. Użycie lilii z wiarą, w różnych aspektach życia przynosi Boże błogosławieństwo i wsparcie, które można otrzymać za wstawiennictwem św. Antoniego.

Wstawiennictwa Świętego Antoniego wzywamy w różnych trudnych sytuacjach. Przychodzi nam z pomocą, gdy zgubimy jakąś rzecz, dokument, ale nie tylko. Jak mówi w rozmowie z Radio Plus gwardian klasztoru oo. bernardynów O. Juniper Ostrowski, św. Antoni pomaga przede wszystkim odnaleźć drogę do Pana Boga. To właśnie jest istota jego wsparcia dla nas. Pomaga nam w naszym codziennym zagubieniu i zagonieniu, we wszelkich troskach i kłopotach.

Św. Antoni na obrazach, figurkach, często jest przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus, lub trzyma w dłoniach bochen chleba, albo białą lilię lub księgę.

Jest patronem: wielu zakonów, osób i rzeczy zaginionych, a także małżeństw, narzeczonych, położnic, dzieci, górników, ubogich oraz podróżnych. Patronuje Lizbonie i Padwie.

Msze święte w kościele oo. bernardynów sprawowane są jak w dni powszednie: o godz.  6. 00, 7. 30, 9.00, 18.30. W dniu dzisiejszym dodatkowo o godz. 17.00.

 

Źródło i foto: radioplus.com.pl