Radom i okolice

W Grójcu odbyły się obchody z okazji 78 rocznicy „Akcji na Caritas”

W dniu 25 marca 2022 obchodzono 78 rocznicę „Akcji na Caritas” dzięki której uwolniono 26 Polaków z gestapowskiego więzienia. Na uroczystości uczono pamięć Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”, złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą, zapalono znicz pamięci oraz wysłuchano sygnału „Śpij kolego”.
W uroczystości wzięli udział Starosta Krzysztof Ambroziak, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Grójcu.
„Akcji na Caritas” była jedną z najbardziej spektakularnej akcji zbrojnej Oddziały Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”, której celem było uwolnię więźniów Gestapo przetrzymywanych w budynku „Caritas” w Grójcu. Akcja ta zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż wszyscy więźniowie zostali uwolnieni i przewiezieni w bezpieczne miejsca poza Grójec i żaden z grupy ok. 100 żołnierzy AK uczestniczących w akcji nie zginął. Na terenie Grójca stacjonowało ok. 350 żołnierzy niemieckich. Powodzenie akcji odbicia uwięzionych żołnierzy Armii Krajowej, przeprowadzonej przez stosunkowo niewielką grupę żołnierzy AK, polegało na całkowitym zniszczeniu łączności telefonicznej wszystkich lokalizacji w Grójcu, w których stacjonowało gestapo jednocześnie z atakiem na więzienie w piwnicach budynku „Caritasu”. Brak łączności, w środku nocy, nie pozwolił Niemcom ochraniającym więzienie na ściągnięcie pomocy z zewnątrz.

foto: ZS Grójec