Historia Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

W Muzeum Historii Radomia porozmawiają o archeologii pola bitwy

W Muzeum Historii Radomia porozmawiają o archeologii pola bitwy. Wykład poprowadzi Sławomir Konik, z wykształcenia archeolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktorant Uniwersytetu w Wiedniu.

W niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku o godzinie 14.00 w Muzeum Historii Radomia odbędzie się wykład dotyczący archeologii pól bitewnych na przykładzie stanowiska w Wagram.

– O genezie konfliktu, przebiegu bitwy, specyfice prac badawczo-wykopaliskowych, wspaniałych i unikatowych odkryciach i o wielu innych niezwykle ciekawych rzeczach związanych z Napoleonem, opowie sam odkrywca i współautor badań – Pan Sławomir Konik, z wykształcenia archeolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktorant Uniwersytetu w Wiedniu, gdzie prowadzi badania na temat imiennej identyfikacji żołnierzy poległych w bitwie pod Wagram

przekazał organizator wydarzenia.

Przypomnijmy, że w latach 2017-2018 na trasie planowej drogi ekspresowej z Wiednia do Bratysławy przeprowadzono szeroko zakrojone prace wykopaliskowe, które doprowadziły do odsłonięcia na powierzchni kilkunastu hektarów śladów jednej z największych bitew epoki napoleońskiej.

We wsi Wagram zlokalizowanej 15 km na północny wschód od Wiednia, w lecie 1809 roku stanęły siły cesarza Francuzów Napoleona I naprzeciw armii Habsburgów pod dowództwem arcyksięcia Karola Ludwika.

Zapisy na spotkanie prowadzone są drogą mailową: [email protected]. Koszt biletu to 15 złotych.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego