Inwestycje O tym się mówi PAP Radom i okolice Społeczeństwo

W przyszłym roku zrealizowane zostanie 31 projektów w ramach budżetu obywatelskiego

31 projektów ma być zrealizowanych w 2024 r. w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu. Najwięcej pieniędzy pochłonie budowa boiska przy szkole podstawowej. Będzie też realizowany program „In vitro dla Radomia”, a także wiele innych lokalnych działań. Miasto zarezerwowało na ten cel blisko 7,5 mln zł.

Radomianie zgłosili do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego 410 projektów, z czego po ocenie formalnej, 277 trafiło na kartę do głosowania. W głosowaniu wzięło udział ponad 20 tys. osób. Mieszkańcy wybrali 31 zwycięskich projektów.

Najwięcej pieniędzy – 1,7 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę boiska przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 na osiedlu Południe. Ponad 1,3 mln zł pochłonie realizacja projektu „Aktywny Radom”, który ma na celu zwiększenie dostępności do aktywności fizycznej wszystkich mieszkańców. Projekt przewiduje m.in. wyposażenie zainteresowanych klubów sportowych w nowoczesne systemy interaktywnego treningu sportowego. 650 tys. zł będzie z kolei kosztować kontynuacja programu „In vitro dla Radomia”, który przewiduje dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla par bezskutecznie starających się o dziecko.

Na liście projektów wybranych przez radomian jest też organizacja szeregu imprez sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych oraz warsztatów. Ma być także zorganizowany Radomski Festiwal Czekolady i Festiwal JP II z kremówką dla każdego.

W dziesięciu dotychczasowych edycjach budżetu obywatelskiego w Radomiu zrealizowano ponad 240 zwycięskich projektów. Miasto przeznaczyło na nie ponad 53 mln zł.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka