O tym się mówi Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wiadomości

W Radomiu obchodzono Dzień Strażaka

W Radomiu obchodzono Dzień Strażaka. Uroczystości odbyły się 9 maja w związku z 147. rocznicą utworzenia Towarzystwa Ogniowego w Radomiu. Była Msza św., uroczysty apel, nagrody, wyróżnienia i awanse.

9 maja 2024 r. minęło 147 lat od utworzenia Towarzystwa Ogniowego w Radomiu. To właśnie z tej organizacji zaczęła powstawać profesjonalna jednostka ochrony przeciwpożarowej, jaką jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Uroczystości Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym. Celebrowali ją ks. ppłk Łukasz Józef Hubacz, proboszcz parafii wojskowej, ks. Krzysztof Chodowicz, kapelan radomskich strażaków i ks. Gabriel Marciniak, diecezjalny duszpasterz służb mundurowych. Polecano w modlitwie zmarłych strażaków oraz czynnych zawodowo druhów.   

W homilii ks. Hubacz nawiązał do powołania św. Pawła. Przytoczył fragment z II Listu św. Pawła do Tymoteusza, w którym apostoł pozostawił wiele słów, wybieranych do dziś jako motto życia, motto zadań w służbie, w życiu. Jednym z takich przykładów są słowa: „Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa” (2 Tm 2,3)

–  Żadna służba, żadne powołanie podejmowane, żadna powinność nie jest czymś łatwym, czymś prostym, choćby się wydawało ludziom, że „cóż to takiego.

powiedział ks. ppłk Ł.J. Hubacz

Ks. Hubacz odniósł się również do św. Floriana, rzymskiego oficera, patrona strażaków i zmagających się z żywiołami, który wolał zginąć, niż złożyć ofiarę bożkom. Przed śmiercią Florian wyznał swoją wiarę słowami: „Panie Boże mój w Tobie złożyłem nadzieję i nie mogę zaprzeć się Ciebie, lecz walczę dla Ciebie i Tobie składam ofiarę pochwalną”.

– Można powiedzieć, że tobie Polsko złożyłem ofiarę. Tobie składam ofiarę ciągle i nieustannie i pragnę walczyć w służbie o dobre relacje, o poprawność międzyludzką, o życzliwość, aby napełniać się pokojem i radością ze swojego powołania, aby jeszcze lepiej służyć.

mówił ks. Hubacz

Na koniec ksiądz ppłk powiedział do strażaków:

– Życzę wam mało pożarów albo żadnych pożarów, tylko palenia, tego bolesnego żaru ognia na wspomnienie każdej chwili zmarnowanej w życiu.     

powiedział ks. Hubacz

Na koniec homilii przytoczył słowa Jana Pawła II

– Służba straży pożarnej to nie tylko gaszenie pożarów, ale również pomoc medyczna, uwalnianie ludzi z wypadków, uwięzionych w gruzach, ogarniętych powodzią. W powołaniu, służbie strażaka są nie tylko sytuacje, zadania, rozkazy, akcje, ale to przede wszystkim ludzie i wzajemne wymagania. Dlatego miarą wymagań, jakie stawia ci życie są twoje własne siły i jedynym możliwym bohaterstwem nas wszystkich jest to, że jeszcze nie zdezerterowaliśmy.

mówił ks. Hubacz

Dalsza część uroczystości miała miejsce przed Komendą Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Traugutta w Radomiu. W czasie uroczystego apelu ponad 50 osób otrzymało awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Po apelu nastąpiła defilada pojazdów pożarniczych.

W Radomskiej komendzie PSP pracuje blisko 250 funkcjonariuszy. Działają oni na terenie całego powiatu radomskiego, włącznie z Pionkami, gdzie znajduje się zamiejscowa jednostka ratowniczo-gaśnicza. PSP Radom wspomaga Ochotnicza Straż Pożarna w ilości 88 jednostek i ponad 3 tys. ochotników.

Źródła: radioplus.com.pl / radom.gosc.pl

Foto: radioplus.com.pl