Inwestycje

W Radomiu powstanie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości [FOTO]

 

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, celem Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości jest wspieranie polskich firm w dostosowywaniu się do wymagań ery Przemysłu 4.0.

O Przemyśle 4.0 mówiła dziś minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Kiedy mówimy o czwartej rewolucji przemysłowej, o Przemyśle 4.0, czyli tej, którą mamy po epoce pary, elektryczności, komputeryzacji, cyfryzacji, to mówimy o zwiększaniu produktywności, o automatyzacji procesów produkcyjnych, o komunikujących się między sobą maszynach, dzięki czemu produkt dostarczany na koniec jest szybko dostarczonym produktem doskonałym. Mówimy też o jednej ważnej wartości, to znaczy Przemysł 4.0 przenosi nas w czasie, nieco do epoki średniowiecza, kiedy mieliśmy towary szyte na miarę. Były unikalne, na potrzeby zamawiającego, dostarczane mu dokładnie takie, jakie chciał. To są te wyzwania, przed którymi stoi dzisiaj Przemysł 4.0. Nie tylko szybkość, nie tylko precyzja, nie tylko automatyzacja, ale też dostarczenie towaru szytego na potrzeby klienta, bardzo precyzyjnie i bardzo dokładnie, w krótkich seriach – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

27 marca została powołana Rada Programowa Fundacji, która przyjęła jej statut. Fundacją będzie kierować Prezes Zarządu, którym został Andrzej Soldaty, twórca Inicjatywy dla Polskiego Przemysłu 4.0 oraz współtwórca koncepcji Platformy Przemysłu Przyszłości. Następnym krokiem jest powołanie członków zarządu i dalej rejestracja Fundacji w KRS oraz uruchomienie środków na jej funkcjonowanie.

Decyzja o wyborze Radomia na siedzibę Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podjęta została w ramach planu delokalizacji urzędów centralnych w Polsce oraz realizacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Decyzja była poprzedzona analizą zasobów środowiska biznesowego i przemysłowego regionu.

Minister Emilewicz dodała, że fundacja w Radomiu, a następnie w innych miastach w Polsce, będzie tworzyła centra kompetencji, które będą uczyć polskich przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować swoją działalność.

– Pierwszym celem platformy będzie tworzenie lokalnych centrów kompetencji, docieranie do firm, kształcenie menedżerów w tych firmach, bo jak pokazują badania z 2016 roku, wiedza na temat tego, co to jest Przemysł 4.0 była w przedsiębiorstwa bardzo niewielka. Niespełna 10% menedżerów mówiło, że wie, co to jest za przedsięwzięcie, a niespełna 26% mówiło, że stara się wdrażać rozwiązania Przemysłu 4.0 w swojej działalności. Mamy zatem do wykonania pracę edukacyjną, szkoleniową i pilotażową – mówiła minister.

O korzyściach dla Radomia mówił również wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

– Są one oczywiste. Radom staje się od dzisiaj stolicą najnowocześniejszych technologii w Polsce, stolicą Przemysłu 4.0. Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie musiała tworzyć sieć kontaktów narodowych, Radom na tym bardzo skorzysta, skorzystają nasze uczelnie, będzie podpisana umowa między fundacją a naszymi uczelniami. Powstanie również kilkadziesiąt bardzo dobrze płatnych etatów. To będą miejsca pracy, których w Radomiu potrzebujemy, których powinno powstawać jak najwięcej – podkreślił wicemarszałek. 

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma m.in integrować i wspierać inicjatywy wzmacniające transformację cyfrową w kraju. Działania te realizować będą centra kompetencji funkcjonujące w całym kraju.

Wśród celów Fundacji jest także pomoc firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności.