Polska i świat

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja na temat rynku lotniczego

Stowarzyszenie Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zorganizowały konferencje „AIR 2022 – Airport  Innovation Roundtable for Central Europe”, na której spotkali się przedstawiciele portów lotniczych z 15 krajów. Jest to największa konferencja poświęcona branży lotniczej w Europie Środkowej. Podczas odbywającej się 16 września konferencji przedstawiciele lotnisk z różnych krajów, a także specjaliści z branży lotniczej wymieniali się swoimi doświadczeniami i obserwacjami, wydarzenie to było też okazją do zacieśniania współpracy rynku lotniczego całej Europy. Ponadto partnerem AIR 2022 była Ambasada Kanady a na a w samym wydarzeniu wzięły udział kanadyjskie firmy

 Konferencja składała się z kilku bloków tematycznych, na których międzynarodowi eksperci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z lotnictwem. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele najważniejszych organizacji lotniczych takich jak EUROCONTROL, IATA oraz przedstawiciele portów lotniczych, linii lotniczych LOT, Emirates, Wizzair, a także osoby świata nauki z Polski i z Europy. Jednym z najważniejszych gości spotkania był dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) Oliver Jankovec.

Wśród poruszanych tematów można wymienić innowacje w obszarze lotnictwa cywilnego m.in. big data i sztuczna inteligencja na lotniskach, a także przyszłość branży turystycznej. W Warszawie pojawili się też przedstawiciele branży lotniczej i władz lotniczych z Ukrainy, którzy przedstawili wstępne plany odbudowy ruchu lotniczego po wojnie.

Na konferencji pojawiły się też wątki dotyczące stricte Polski, czego przykładem, jest wypowiedz Marcina Horały, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.  „Polski rząd kontynuuje program CPK – największy obecnie taki projekt konstrukcyjny w branży lotniczej w Europie. Budujemy innowacyjny, nowoczesny, intermodalny międzynarodowy hub. W przyszłym roku otworzymy Lotnisko Warszawa-Radom i wbijemy pierwszą łopatę pod budowę CPK”. 

Innym tematem poruszanym na konferencji była sytuacja branży lotniczej po pandemii. „Bez wątpienia ostatnie dwa lata mocno odbiły się na lotniskach i ich personelu, ale w końcu dochodzimy do siebie. Według naszych najnowszych danych, ruch pasażerski w lipcu podwoił się w europejskiej sieci lotnisk, co oznacza, że zbliżamy się do poziomu sprzed pandemii” – powiedział Oliver Jankovec, dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe).

Info: Biuro Prasowe PPL