O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wiadomości

Warsztaty pisania pisanek

Warsztaty pisania pisanek odbędą się 3 i 10 marca w Ośrodku Edukacji Muzealnej. Będą prowadzone przez twórczynie ludowe. Każdy uczestnik wykona 2 pisanki. Organizatorem warsztatów jest Muzeum Wsi Radomskiej, które zapewnia wszystkie materiały.

Warsztaty będą prowadzone od godz. 10.30, przez dwie kolejne niedziele. Pisanie pisanek będzie się odbywało m.in. dawną metodą batikową i techniką rysowania woskiem, których będą uczyły twórczynie ludowe. 3 marca zajęcia poprowadzi Maria Ostrowska, a 10 marca Wanda Gotkiewicz.

W warsztatach mogą brać udział osoby, które ukończyły 10 rok życia.

Zgłoszenia są przyjmowane pod nr telefonu: 48 332 92 81 wew. 39

Liczba miejsc jest ograniczona.

Opłata za udział w warsztatach wynosi 20 zł.    

Maria Ostrowska od lat pracuje twórczo w dziedzinie pisankarstwa. Wykonuje pisanki tradycyjną techniką batikową, która jest charakterystyczna dla regionu radomskiego. Pisanki takie są dwukolorowe. Na ich barwnym tle zauważalny jest wzór w naturalnym kolorze jajka. Ozdabia je motywami dekoracyjnymi w postaci geometrycznych gwiazdek, wiatraczków, słoneczek, gałązek, rózg i jodełek. Twórczyni posiada wyjątkowy talent i wyobraźnię plastyczną. Zawsze dba o zachowanie tradycyjnych wzorów i technik.

Wanda Gotkiewicz to jedna z nielicznych polskich artystek, które opanowały inspirowaną pisankami huculskimi technikę rysowania woskiem w postaci drobnej siateczki wzoru i wielokrotnego, kolejnego farbowania w różnych kąpielach tak, aby nie mieszać oraz nie zmienić koloru. Słynie również z wykonywania tzw. pisanek drapanych, czyli tworzenia wzorów na pofarbowanym jajku.

Źródło i foto: Muzeum Wsi Radomskiej facebook