Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Wiadomości

Warsztaty plastyczne dla niepełnosprawnych

Warsztaty plastyczne dla niepełnosprawnych odbyły się w sobotę 20 maja. Mogli wziąć w nich udział podopieczni Stowarzyszenia im. O. Pio. W artystycznych zajęciach uczestniczyła wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk.

Spotkanie miało miejsce w Kawiarence Społecznej przy ul. Traugutta w Radomiu. Warsztaty prowadziła Anna Rychter, która potrafiła rozbudzić w uczestnikach ciekawe pomysły na tworzenie różnych prac artystycznych. Kompozycje były wykonywane za pomocą farby klejowej, tj. farby połączonej z klajstrem (klej sporządzony z ugotowanej mąki z wodą). W tym przypadku klajster był rzadszej postaci i posłużył jako medium do farby.

Na poprzednim spotkaniu, które odbyło się miesiąc temu, podopieczni stowarzyszenia uczyli się łączyć kolory i tego, jakie barwy powstają wskutek ich połączenia. Ta wiedza była przez nich wykorzystana na sobotnich warsztatach.

Do wykonania prac plastycznych jako narzędzi użyto pędzelków oraz tzw. grzebyków z kartonu, dzięki którym można było nanieść na pomalowanej kartce papieru ciekawe kształty i wzory.

Sporządzone prace będzie można obejrzeć na wystawie. A potem posłużą do oklejenia pudełek, butelek, czy innych ciekawych kompozycji, które mogą być ciekawym oryginalnym upominkiem.

Pani Anna Rychter zapowiada, że na kolejnych warsztatach będą użyte jeszcze inne techniki. Będą zajęcia z lepienia z glinki, tworzenie makram, kolaży.

Jak mówiła w rozmowie z Radio Plus prezes Stowarzyszenia, Jadwiga Panek-Lenartowicz, głównym celem warsztatów jest przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych. Poza tym są one doskonałą okazją do tego, aby osoby niepełnosprawne wyszły z domu, spotkały się ze sobą, porozmawiały, odkryły swoje talenty, mile spędziły czas i wymieniły doświadczeniami.

Projekt jest finansowany przez Gminę Miasta Radomia. Jest on wielokierunkowy. Z tego projektu zaplanowanych jest do końca roku jeszcze szereg różnych propozycji. Wśród nich są: wyjście do kina, do teatru. Są również prowadzone porady prawnicze dla osób niepełnosprawnych. Mogą z nich skorzystać podopieczni stowarzyszenia, ich rodzice i opiekunowie.

Poza tym podopieczni otrzymają na Święta Bożego Narodzenia paczki rodzinne. W planie jest również dofinansowanie do zakupu wyrobów medycznych i higienicznych, a także dofinansowanie wyjazdu podopiecznych na turnus wypoczynkowy, który jest planowany na czerwiec.

Na realizację projektu Stowarzyszenie O. Pio otrzymało od Gminy Miasta Radomia 100 tys. zł.

Stowarzyszenie im. O. Pio w Radomiu powstało 26 lutego 2004 roku. Na początku posiadało inną nazwę: Radomskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych.

Podstawową ideą tej organizacji jest pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. Z  pomocą zespołu hospicyjnego, które działa na zasadach wolontariatu, stowarzyszenie prowadzi hospicjum domowe dla dzieci i dorosłych. Obecnie jest 23 podopiecznych wraz z rodzicami/opiekunami.

Podopieczni otrzymują pomoc medyczną, a także w miarę możliwości środki odkażające, opatrunkowe, cewniki, pampersy i inne artykuły medyczne oraz wsparcie materialne w postaci art. chemii gospodarczej, paczek świątecznych i okolicznościowych darów.

Od początku działalności Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego (wózki, łóżka, rulatory, materace przeciwodleżynowe, itp.). We współpracy z instytucjami, władzami miasta organizowane są imprezy integracyjne, takie jak: bale karnawałowe, jasełka, spotkania kolędowe, minispartakiady dla niepełnosprawnych, itp. Każdego roku  odbywają się wspólne spotkania bożonarodzeniowe, wielkanocne, z okazji Dnia Dziecka, itp.

Grupa wolontariuszy działająca przy Stowarzyszeniu im. O. Pio organizuje różnego rodzaju loterie, aukcje. Poza tym angażuje się w prace biurowe i promocję stowarzyszenia.

W fazie realizacji jest budowa Ośrodka opiekuńczo- hospicyjnego w Alojzowie k/Iłży

 

Źródła: radioplus.com.pl  /  pio.radom.pl 

Foto: radioplus.com.pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to