Historia Na czasie Radom i okolice Wyróżnione Zdjęcia

Widowiskowa rekonstrukcja epizodów z Powstania Styczniowego w Muzeum Wsi Radomskiej [+FOTO]

W Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się widowiskowa rekonstrukcja epizodów z Powstania Styczniowego zatytułowana „Nad nami Orzeł Biały!”.

Zaprezentowane epizody nawiązywały do wydarzeń z ostatniej fazy walk powstańczych w regionie radomskim, w tym m.in. do walk stoczonych przez oddział Malinowskiego (imię nieznane) na terenie Puszczy Kozienickiej i oddziału kawalerii kpt. Jana Rudowskiego.

Oprócz potyczek z Moskalami, obrony dworu i starć powstańczej kawalerii z rosyjskimi dragonami, widzowie poznali również historie tragicznych losów powstańców pojmanych przez Rosjan, osadzonych w radomskim więzieniu, a w wielu przypadkach tu sądzonych i straconych. Był wśród nich kpt. Leopold Monseu, były oficer austriackiej piechoty, który porzucił służbę cesarską i przybył do Królestwa, by walczyć w szeregach powstańczych. Opis pobytu kapitana w radomskim więzieniu oraz jego egzekucji, odnaleziony niedawno we wspomnieniach innego powstańca – współwięźnia, stał się inspiracją do zorganizowania tegorocznego widowiska niemal dokładnie w 160. rocznicę śmierci tego zapomnianego bohatera.

W widowisku wzięły udział formacje piesze, konne oraz artyleryjskie, odtwarzające oddziały powstańcze i armię rosyjską z lat 1863–1864. Sceny rozegrano pod dworem z Pieczysk oraz na polanie pod Wiatrakiem z Wierzbicy.