Inwestycje Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Wkrótce wielkie otwarcie Parku w Kozienicach. Pojawi się Roksana Węgiel!

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Parku Rekreacyjno – Sportowego w Kozienicach. Na to wydarzenie przygotowano występy artystów, wśród nich pojawi się m.in Roksana Węgiel!

Od zaprezentowania koncepcji do realizacji minęło niespełna 1,5 roku. Park Rekreacyjno-Sportowy w Kozienicach już wkrótce zostanie otwarty.

W Kozienicach powstaje park wodny. Otwarcie już w wakacje!

Początek dwudniowego wydarzenia zaplanowano w sobotę 15 lipca, o godzinie 16:00.

– Jako pierwszy w niezorganizowanej przestrzeni u zbiegu ulic Warszawskiej i Legionów pojawił się napis #kozienice. Iluminacja świetlna wzbudzała wiele emocji, wiele osób się przy niej fotografowało, a „plac z napisem” w dość krótkim czasie stał się rozpoznawalnym i orientacyjnym punktem na mapie miasta. To zjawisko potwierdziło, że kozieniczanie potrzebują swojej przestrzeni, wielofunkcyjnego, przyjaznego terenu, który dobrze zagospodarowany stanie się wizytówką miasta i jego mieszkańców – przekazuje burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski.

Gminny teren został zaaranżowany zgodnie z nowoczesną ideą planowania, tym samym nieużytkowi w centrum miasta została nadana nowa wartość i społeczna funkcja.

– Wizualizacja Parku Rekreacyjno-Sportowego, którą po raz pierwszy prezentowałem w kwietniu 2022 roku podczas sesji Rady Miejskiej, została wiernie odtworzona. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, które stanowi ponad 90% wartości  inwestycji, już w sierpniu tego samego roku mogliśmy rozpocząć prace budowlane nad nową przestrzenią publiczną. Przedsięwzięcie ambitne, tempo szybkie i przekonanie, że jeśli chcemy, by Kozienice były miastem przyjaznym dla mieszkańców, a zarazem liderem w regionie musimy podejmować odważne decyzje – mówi burmistrz.

Wartość inwestycji to prawie 14 milionów złotych, z czego 10,5 miliona złotych to fundusze pozyskane z rządowego programu Polski Ład, a około 2,5 miliona złotych pochodzi z rządowego funduszu inwestycji lokalnych.

– Inwestycja została zaplanowana i zrealizowana z myślą o stworzeniu ciekawego, przyjaznego miejsca do rodzinnego wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Obiekt podzielony jest na strefy. W strefie dziecięcej są dwa wodne place zabaw, obok nich znajduje się integracyjny plac zabaw dostosowany dla dzieci z niepełnosprawnościami. Kolejna to strefa leśna, która idealna będzie do odpoczynku, znajdują się tam między innymi drewniane kładki, ławki, leżaki, klimatyczne wodotryski. Strefa trzecia, najbardziej wielofunkcyjna i uniwersalna, to plenerowa scena, na której cyklicznie organizowane będą różne wydarzenia – zapowiada burmistrz Piotr Kozłowski i dodaje – Park Rekreacyjno-Sportowy jest wyjątkowym miejscem na mapie naszej gminy. Wierzę, że stanie się kolejnym z ulubionych miejsc rozrywki i relaksu wszystkich mieszkańców – starszych, młodych i najmłodszych oraz że zyska uznanie i sympatię odwiedzających nas gości i turystów.

Nowa przestrzeń koresponduje z otoczeniem. Wszystkie elementy Parku zostały wkomponowane w istniejące tereny zielone. Wykorzystane i odpowiednio dobrane materiały spełniają najwyższe standardy jakościowe i użytkowe. W inwestycji zastosowano wiele elementów drewnianych. Wrażenie robi liczba nasadzeń – to tysiące roślin z kilkuset gatunków i odmian.

– Koncepcji Parku poświęciliśmy wiele uwagi. Duży nacisk położyliśmy na uporządkowanie istniejących terenów zieleni, inwentaryzację drzewostanu, pielęgnację starodrzewia i nasadzenie nowej roślinności. Park powstał w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów sportowych KCRiS, Centrum Kulturalno-Artystycznego, Pomnika Niepodległości i restauracji McDonalds. Swoją wyrazistością, wysoką estetyką, oryginalnością i wielobarwnością przyciąga. Jestem przekonany, że miejsce to w najbliższym czasie stanie się wizytówką Kozienic – mówi burmistrz.

Podczas uroczystego otwarcia, które zaplanowano na lipcowy weekend, nie zabraknie atrakcji muzycznych. 15 lipca na plenerowej scenie wystąpi Roxie Węgiel, a 16 lipca uczniowie i nauczyciele kozienickiej Szkoły Muzycznej, Stanisław Soyka i Halina Frąckowiak. Przed koncertami planowane są animacje i show taneczne Grupy Tanecznej VOLT Agustina Egurroli, teatrzyk dla dzieci, pokazy cheerleaders oraz konkursy z nagrodami.

– Wszystkich mieszkańców, gości i turystów serdecznie zapraszam do udziału w otwarciu Parku, które odbędzie się już za kilka dni – 15-16 lipca. Wierzę, że to nowe – nasze wspólne -miejsce, spełni Państwa oczekiwania i przyniesie wiele radości – zaprasza burmistrz Piotr Kozłowski.

Wydarzenie organizowane w nowej przestrzeni miejskiej, u zbiegu ulic Warszawskiej i Legionów, jest ogólnodostępne i nieodpłatne.

Źródło: UM Kozienice / fot. Piotr Kozłowski