Enea Wytwarzanie Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Wsparcie Enei dla zwoleńskiej orkiestry

W sobotę, 17 grudnia 2022 roku w Domu Kultury w Zwoleniu odbyło się oficjalne przekazanie Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Miasta Zwolenia instrumentów zakupionych w ramach wsparcia finansowego przez Fundację Enea. Taka pomoc została udzielona już po raz drugi.

W 2021 roku orkiestra dzięki zawartej z Fundacją Enea umowie zakupiła 16 instrumentów na kwotę 50 tysięcy złotych, między innymi klarnety, trąbki, puzony suwakowe firmy Yamaha, saksofony altowe, saksofony tenorowe, saksofony barytowe i suzafon firmy Thomann oraz czynele marszowe.

W tym roku Fundacja Enea sfinansowała zakup kolejnych 15 instrumentów, również na kwotę 50 tysięcy złotych. Orkiestra wzbogaciła się o suzafon, saksofony altowe i tenorowe, flet poprzeczny, trąbkę, puzony, werbel marszowy, talerze marszowe i nosidło. Przekazanie instrumentów miało miejsce 17 grudnia, w spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi Jan Mazurkiewicz, wiceprezes Zarządu Enei Wytwarzanie do spraw korporacyjnych, a także Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia i jego zastępca Grzegorz Molendowski. Byli również młodzi muzycy, którzy odbierali instrumenty. Burmistrz Arkadiusz Sulima podziękował prezesowi Janowi Mazurkiewiczowi za kolejny piękny prezent dla orkiestry, która promuje Zwoleń w kraju i za granicą, a także za dobrą współpracę na przestrzeni lat oraz wsparcie innych działań na terenie miasta i gminy. Do podziękowań dołączyli się Natalia Anna Wieczerzyńska, dyrektor Domu Kultury, Piotr Bąbolewski, kapelmistrz MODMZ oraz Tomasz Chwaliński, drugi kapelmistrz. Przekazanie instrumentów odbyło się w świątecznej atmosferze wigilijnego spotkania członków orkiestry, która liczy już sobie ponad 100 osób.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia została założona w 1992 roku z inicjatywy ówczesnych władz samorządowych Miasta Zwoleń. MODMZ jest zespołem, który uświetnia uroczystości w swoim mieście oraz promuje swój region w całym kraju i za granicą. Orkiestra jest laureatem zarówno polskich, jak i europejskich festiwali, między innymi: Rastede MusikTage w 2010 roku – trzy srebrne medale, w 2019 roku – 2 srebrne medale, 3 miejsce w paradzie marszowej oraz nominacja do muzycznej olimpiady Wereld Muziek Concours 2022 w Kerkrade (Holandia), Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr w Giulianova (Włochy) w 2014 roku trzecie miejsce, w 2018 roku pierwsze miejsce w musztrze paradnej oraz złote trofeum – najwyższą nagrodę festiwalu (po raz pierwszy w 19-letniej historii festiwalu nagrodę tą zdobyła orkiestra z Polski), Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, w 2017 i 2019, Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Kozach (Grand Prix 2015). W czasie trzydziestoletniej działalności orkiestra koncertowała w wielu krajach Europy m.in w Bułgarii, Czarnogórze, Francji, Włoszech oraz Niemczech. W 2022 roku muzycy uczestniczyli w World Music Contest – Kerkrade Holandia w bardzo prestiżowym festiwalu, w którym udział biorą wyselekcjonowane najlepsze orkiestry z całego świata. Zwoleńska orkiestra przywiozła złoty medal i ulokowała się na piątym miejscu najlepszych orkiestr w świecie. Przy Orkiestrze działa także grupa mażoretek, które również odnoszą sukcesy w konkursach tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej zarówno solistki jak i w grupie. Orkiestrą dyrygują Piotr Bąbolewski i Tomasz Chwaliński przy współpracy z Tomaszem Chowierą i Michałem Chwalińskim, sekcję mażoretek prowadzi Angelika Toporek.