O tym się mówi Polityka Radom i okolice Społeczeństwo Wybory 2023

Wybory 2023: w Radomiu Suski pokona Kluzik-Rostkowską

Polityczny Barometr Wybory 2023 BETFAN wskazuje, że w okręgu radomskim w starciu wyborczych „jedynek” PiS wygra z KO – Marek Suski zdobędzie więcej głosów niż Joanna Kluzik-Rostkowska. Legalny polski bukmacher BETFAN prognozuje też, że wewnętrzny pojedynek PiS między Jarosławem Foglem a Robertem Bąkiewiczem wypadnie na korzyść byłego rzecznika tej partii. Zwycięzcy nie powinni się jednak zbytnio przywiązywać do swoich miejsc w Sejmie – zdaniem BETFAN nie przetrwa on pełnej kadencji.

Na niespełna cztery tygodnie przed wyborami parlamentarnymi analizy BETFAN wskazują, że choć PiS zdobędzie więcej niż 35% głosów, nie zdoła utrzymać samodzielnej władzy. Kto będzie jego koalicjantem? Według Politycznego Barometru BETFAN, niezależnie od dotychczasowych oficjalnych wypowiedzi polityków, zostanie nim Konfederacja. Mimo deklaracji przywiązania obu stron do konserwatywnych wartości nie będzie to jednak trwały związek, a kadencja Sejmu, według bukmachera, zostanie skrócona. Temu scenariuszowi BETFAN daje 57% szans. Przeciwna opcja – że Sejm przetrwa pełną kadencję, ma 43% szans.

Kto zdaniem BETFAN zasiądzie w sejmowych ławach tej jesieni i jak wypadną wyborcze pojedynki?

Oprócz Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, którzy zdobędą najwięcej głosów w swoich okręgach i mają pewne miejsca, do Sejmu dostanie się też Roman Giertych, rywalizujący z prezesem PiS w Kielcach. Giertych przegra co prawda pojedynek na liczbę głosów, ale jego wynik i tak wystarczy do sejmowego mandatu. W starciu innych politycznych liderów Adrian Zandberg wygra ze Sławomirem Mentzenem, choć ten drugi pokona Michała Koboskę w okręgu warszawskim. Nasze analizy pokazują też, że w okręgu obejmującym Białystok Szymon Hołownia wyprzedzi Krzysztofa Bosaka, ale przegra z Krzysztofem Truskolaskim. W okręgu katowickim zaś Mateusz Morawiecki pozostawi w tyle Borysa Budkę, a w Rzeszowie Zbigniew Ziobro zbierze więcej głosów od Pawła Kowala

podaje Szymon Sobociński, szef analiz politycznych BETFAN.

Z analiz bukmachera wynika, że w okręgu 17, obejmującym Radom, Marek Suski wygra z Joanną Kluzuk-Rostkowską różnicą przynajmniej 35 tys. głosów. Na tę polityczkę wyborcy oddadzą jednak więcej głosów niż na Annę Kwiecień, zajmującą najwyższą pozycję na liście PiS spośród kandydujących kobiet. Zdaniem BETFAN inny pojedynek, tym razem wewnątrz listy obozu władzy, między Radosławem Foglem a Robertem Bąkiewiczem, zakończy się wygraną Fogla. Bąkiewicz z ostatniego miejsca listy PiS zyska za to więcej głosów elektoratu niż Ewa Zajączkowska-Hernik, również zajmująca ostatnie miejsce, tyle że na liście Konfederacji.

W dniu wyborów parlamentarnych odbędzie się także referendum. Według analiz BETFAN frekwencja referendalna nie przekroczy 47,5% i w związku z tym nie będzie ono prawnie wiążące.

Więcej typowanych przez BETFAN wyników w okręgach: https://betfan.pl/lista-zakladow/rozrywka/polityka/okregi-wybory-do-sejmu-2023/571449

Polityczny Barometr BETFAN to systematycznie uaktualniany zestaw analiz i prognoz dotyczących ważnych wydarzeń politycznych, krajowych oraz zagranicznych, przygotowany przez dział analiz BETFAN, polskiego legalnego bukmachera. W oparciu o te dane BETFAN prognozuje rozstrzygnięcia przyszłych zdarzeń politycznych i na tej podstawie wystawia kursy.

BETFAN to polski legalny bukmacher działający online i stacjonarnie. Firma jest największym polskim bukmacherem i w ciągu ponad czterech lat działalności odprowadziła do budżetu państwa 154 zł mln zł z tytułu podatku od gier. Analizy BETFAN są podstawą wielu trafnych prognoz dotyczących wydarzeń sportowych, społecznych kulturalnych czy politycznych. Zgodnie z przewidywaniami BETFAN Andrzej Duda wygrał walkę o prezydenturę, w konkursie Grand Press dziennikarzem roku wybrano Andrzeja Poczobuta, zaś prezydentem Rzeszowa został Konrad Fijołek. BETFAN w swoich zakładach trafnie prognozował także to, że KRRiT przedłuży TVN7 koncesję na nadawanie. BETFAN kładzie duży nacisk na przestrzeganie zasad odpowiedzialnej gry. Wszyscy pracownicy są przeszkoleni w tym zakresie, a ich wiedza jest regularnie aktualizowana poprzez kolejne warsztaty edukacyjne.