Inwestycje Polska i świat

Wybrano firmę, która zaprojektuje CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała firmę, która zaprojektuje CPK. Umowę zawarto z konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited, które zostało wybrane na głównego projektanta architektury, czyli Master Architektem. Firma opracuje projekt terminala, dworca kolejowego i dworca komunikacyjnego. Koszt ma wynieść 696 mln złotych.

Do głównych zadań Master Architekta należy zaprojektowanie terminala pasażerskiego, dworca kolejowego i węzła transportowego. Wartość umowy (wraz z jej zakresem objętym prawem opcji) wynosi netto 696 mln zł. Dodatkowo konsorcjum pod przewodnictwem Foster + Partners będzie uczestniczyć w konsultacjach CPK z kluczowymi interesariuszami i potencjalnymi generalnymi wykonawcami. Projekt ma być gotowy w połowie 2023 r.

CPK to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w naszej części Europy. Pomimo ogromnej skali realizujemy ją zgodnie z harmonogramem, osiągając kolejne kamienie milowe. Dziś realizujemy jeden z najważniejszych z nich: inaugurację współpracy z master architektem, który będzie miał największy wpływ na kształt nowego lotniska. Jestem przekonany, że będzie ono nie tylko świetnie wyglądać, ale także zapewni najwyższą jakość obsługi pasażerskiej, która jest najważniejszym założeniem tego przełomowego projektu – minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Oferta Foster + Partners została wybrana spośród firm zakwalifikowanych do dialogu konkurencyjnego konsorcjów Zaha Hadid Architects i WSP UK Limited oraz Dar Al-Handasah i Perkins&Will, Vidal y Asociados Estudio de Arquitectura, Weston Williams + Partners LLP, gmp International GmbH, a także Kohn Pedersen Fox (KPF). Ze zwycięską firmą na potrzeby realizacji zadania współpracuje polska pracownia projektowa Kuryłowicz & Associates. Jednym z głównych założeń projektu jest modułowość, która według PCK ma zapewnić efektywną rozbudowę portu lotniczego. Dzięki temu wybudowanie i uruchomione lotniska ma być możliwe do 2028 r.

Zwycięzcę wyłoniliśmy w trybie dialogu konkurencyjnego. Jego częścią były warsztaty, podczas których kandydaci mogli przedstawić swoją wizję projektu CPK. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero teraz. Razem ze światowymi architektami opracujemy ostateczny projekt najważniejszego elementu polskiego układu transportowego. To wyjątkowy moment – Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Pierwsze koncepcje projektowe firmy Foster + Partners zaprezentowane w ramach postępowania przetargowego obejmują terminal przesiadkowy i strefę obsługi pasażerów, którą wypełnia bujna zieleń i naturalne światło. Miejsce to łączy środki transportu lotniczego, kolejowego 
i drogowego.

Jak podkreśla CPK Foster + Partners jest globalnym biurem architektonicznym, urbanistycznym i projektowym, działającym w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Posiada bogate doświadczenie w projektowaniu lotnisk, np. Chek Lap Kok Hong Kong, Beijing Capital, New Doha International, a także Londyn-Stansted, Panama-Tocumen i Kuwait International. Firma została założona  w 1967 r., przez Normana Fostera.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że zostaliśmy wybrani przez CPK jako Master Architekt i wierzymy, że nasza współpraca pozwoli opracować projekt, który stworzy centrum całkowicie zintegrowanego systemu transportowego. Wierzymy, że to przedsięwzięcie zrewolucjonizuje podróże po kraju i poza nim. Wizja tkanej formy architektonicznej jest świadomie i mocno wyrażona. Może ona kształtować budynek lotniska i prowadzić pasażerów przez jego wnętrza, służąc jednocześnie jako potężne symboliczne odniesienie do bogatego dziedzictwa kulturowego Polski i siły jej zjednoczonego narodu – Grant Brooker Head of Studio Foster + Partners.

Źródło informacji: cpk.pl