Kultura i rozrywka

Wystawa upamiętniająca twórczość Leszka Kwiatkowskiego. Dedykacje

W piątek, 20 maja (piątek) 2022r., godz. 18.00, w Łaźni przy ul. Traugutta 31/33 odbędzie się wystawa upamiętniająca zmarłego niedawno, jednego z najwybitniejszych twórców środowiska radomskiego, malarza, rysownika, pedagoga – Leszka Kwiatkowskiego. Leszek Kwiatkowski urodzony w 1949 r. w Radomiu, absolwent PWSSP w Poznaniu. Po studiach wrócił do Radomia i od 1974 r. prowadził galerię przy ulicy Traugutta 31/33  najpierw w KMPiK, MCKiIM, potem w „Łaźni” RKŚTiG. Współtwórca Galerii 37,2 – cyklu małych wystaw wybitnych polskich artystów współczesnych. Jeden z członków radomskiej Grupy M5, w latach 80. związany ze Stowarzyszeniem Ruchu Artystycznego „Świat”. Od 1991 r. był – bardzo lubianym i cenionym – nauczycielem malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Zmarł w 2021 r. w Nowym Łupkowie. Był człowiekiem wielkiej skromności, wycofanym, skupionym na tworzeniu.
Laureat Nagrody Prezydenta Radomia im. Jacka Malczewskiego za całokształt twórczości (1990) r.

Twórczość Leszka Kwiatkowskiego to zjawisko indywidualne, wyjątkowe, odrębne, wymykające się wszelkim klasyfikacjom. To malarstwo metaforyczne, z pogranicza abstrakcji i sztuki figuratywnej, czasem bliskie surrealizmowi, swoiste „pejzaże wewnętrzne”.

Wystawa nie jest próbą retrospekcji. Prezentuje prace z ostatnich lat. Składa się z dwóch części. Pierwsza to ostatni cykl malarski „Dedykacje” – obrazy nie eksponowane wcześniej (oprócz jednego, prezentowanego na wystawie „Radomian portret własny” w Muzeum im. J. Malczewskiego).
Druga to bardzo subiektywny i osobisty wybór prac na papierze, dokonany przez córki artysty.
To dzieła głęboko metaforyczne, pełne znaków i symboli.
Wystawa to hołd złożony przez córki twórczości ojca, która towarzyszy im od zawsze i jest częścią ich życia.
 

Prace udostępnione będą do 10 czerwca 2022 r.

zdjęcie główne: Marcin Kucewicz