Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

„Young Ekosia” i „Prądozaur” wyjechały na ulice Radomia [+FOTO]

„Young Ekosia” i „Prądozaur” wyjechały na ulice Radomia. Nowe elektryczne autobusy będą obsługiwać linię 7, która kursuje z Michałowa na Południe.

„Young Ekosia” i „Prądozaur” wyjechały na ulice Radomia. Nowe elektryczne autobusy będą obsługiwać linię 7, która kursuje z Michałowa na Południe.

Autobusy marki Solaris Urbino są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone oczywiście w klimatyzację, monitoring oraz ładowarki USB. Każdy z nich może jednorazowo zabierać aż 131 osób (z czego 40 na miejscach siedzących). Poza pojazdami producent dostarczył też trzy dwuwyjściowe ładowarki mobilne oraz zbudował stację szybkiego ładowania pantografowego na pętli przy ulicy Królowej Jadwigi na osiedlu Michałów.

Pantografy w tego rodzaju autobusach przegubowych są umieszczone z przodu, bezpośrednio nad kabiną kierowcy. Dwa zaprezentowane podczas spotkania z radomskimi dziennikarzami pojazdy mają numery taborowe 2100 i 2101. Kolejne dwa elektryczne przegubowce dojadą do Radomia na początku maja, a ostatnie dwa – na początku sierpnia.

Całość zadania opiewa na kwotę 24.354.000 złotych brutto. Na ten cel MPK ma zapewnioną dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12.622.500 złotych, a także niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 7.177.500 złotych. Zamówienie związane jest z realizacją przez MPK Radom projektu rozwoju elektromobilności w transporcie zbiorowym miasta Radomia w ramach programu „Zielony transport publiczny: faza I”.

Dotychczas miejski operator przewozów dysponował 19 autobusami elektrycznymi o długości 12 metrów. Niebawem spółka zamierza starać się o kolejne pieniądze unijne i krajowe na zakupy następnych pojazdów zasilanych prądem.