Za nami 80. rocznica Pacyfikacji Wsi Podsuliszka. W trakcie uroczystych obchodów wciągnięto flagę narodową na maszt, Orkiestra Dęta OSP w Skaryszewie odegrała Hymn Polski, a obecni na wydarzeniu odśpiewali „Ballady o pacyfikacji wsi Podsuliszka”.
W czwartek, 15 sierpnia 2024 roku przy Pomniku Pomordowanych w Podsuliszce odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę tragicznej w skutkach pacyfikacji tej wsi.
Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta odprawiona w intencji pomordowanych i Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. Karol Piłat, Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.
Po Eucharystii zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew, Sebastian Paszkiel powitał zaproszonych gości, wśród których znalazł się m.in. Adam Duszyk, Dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Waldemar Trelka, Starosta Powiatu Radomskiego oraz Zdzisław Mroczkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego.
Po przywitaniu gości w imieniu Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Justyny Grys uroczysty list odczytał zastępca Burmistrza, Sebastian Paszkiel.
– Spotykamy się uczestnicząc w uroczystościach z okazji 80. rocznicy pacyfikacji Wsi Podsuliszka wyrażając swoją wdzięczność i szacunek wobec tych, którzy w walce o wolną Ojczyznę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie. Naszą powinnością i obowiązkiem jest o tym pamiętać. Cieszę się, że wśród uczestników uroczystości są młodzi mieszkańcy naszej gminy, dla których te uroczystości są lekcją historii. Dzięki bohaterstwu naszych przodków, mamy dziś własną patriotyczną historię, którą możemy przekazać kolejnym pokoleniom
przekazał Sebastian Paszkiel.
Głos na wydarzeniu zabrali także Starosta Radomski, Waldemar Trelka, Radny Rady Miejskiej w Skaryszewie, Grzegorz Adamus oraz Dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, Adam Duszyk.
Następnie, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew, Sebastian Paszkiel, odczytał Apel Poległych, podczas którego w tle strażacy odpalili biało-czerwone race. Następnie przy Pomniku Pomordowanych w Podsuliszce wieńce złożyli: Rodziny pomordowanych i Mieszkańcy Wsi Podsuliszka na czele z Sołtysem Marianem Celejem, Samorząd Miasta i Gminy w Skaryszewie z Zastępcą Burmistrza Sebastianem Paszkielem, Przewodniczącym Rady Grzegorzem Adamusem, Wiceprzewodniczącą Rady Dorotą Czarkowską oraz Radnymi Rady Miejskiej w Skaryszewie i kapitanem Jackiem Siewierskim.
Kwiaty złożyli również: Starosta Powiatu Radomskiego Waldemar Trelka wraz z Radnymi Powiatu Zdzisławem Mroczkowskim i Janem Kowalczykiem, Adam Duszyk, Dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu, Patryk Fajdek, Wicewojewoda Mazowiecki, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wierzbica Małgorzata Winiarska oraz Wiceprzewodniczący Józef Kwiatkowski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom i Koło w Skaryszewie, Rycerze Kolumba, Mieszkańcy Sołectwa Modrzejowice na czele z Sołtys Urszulą Banatowską, Przedstawiciele PSP w Modrzejowicach oraz Druhowie Ryszard Siatkowski, Mieczysław Rafalski i Stanisław Rafalski z OSP w Wierzbicy.
Na zakończenie uroczystości na wszystkich gości czekała tradycyjna plenerowa grochówka, oraz słodkie przekąski, które przygotowały Panie ze Stowarzyszenia „Damy Radę” w Podsuliszce.
– Ogromne brawa należą się również Mieszkańcom Podsuliszki na czele z Sołtysem Panem Marianem Celejem, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowania oraz Panią, które odśpiewały „Balladę o pacyfikacji wsi Podsuliszka”. Tradycją jest, że kwiaty, które zdobią Pomnik zapewnia Kwiaciarnia z Wierzbicy. Tak również było i w tym roku, za co dziękujemy
przekazali włodarze Skaryszewa.
Przypomnijmy, że 15 sierpnia 1944 roku w lesie w Podsuliszce rozstrzelano 21 osób, które pomagały partyzantom. Wśród zabitych były 2 kobiety: Antonina i Maria Nadgrodkiewicz, oraz 19 mężczyzn: Józef Latała, Tadeusz Belica, Józef Czyż, Wacław Fabiszewski, Bronisław Fajdek, Władysław Janek, Jan Lisek- syn Ludwika, Władysław Lis, Stefan Nadgrodkiewicz, Jan Ziętek, Bolesław Nogaj, Władysław Gryz, Józef Mazur, Jan Lisek, Ignacy Domagała, Józef Domagała, Władysław Kowalczyk, Czesław Jędrzejewski, Józef Lisek.
Źródło: Miasto i Gmina Skaryszew