Społeczeństwo

Zamrożenie cen energii elektrycznej. Dla kogo wyższe limity i dodatek elektryczny?

Prezydent Andrzej Duda 14 października 2022 r. podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Ustalono osobne limity dla rolników, rodzin wielodzietnych oraz z osobami z niepełnosprawnością. Osobny limit cen został ustalony także dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm. W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym resort klimatu wprowadził także dodatek elektryczny na wzór dodatku węglowego.

Dla odbiorców indywidualnych po przekroczeniu ustalonych limitów będzie obowiązywała stawka 693 zł za MWh. Samorządy, podmioty wrażliwe, małe i średnie firmy zapłacą do 785 zł za MWh.

Gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku na poziomie 2 MWh rocznego limitu zużycia. W przypadku osób z niepełnosprawnością wartość ta została podwyższona do 2,6 MWh, zaś dla rodzin wielodzietnych oraz rolników limit wyniesie 3 MWh. Dla użytkowników, którzy zaoszczędzą 10 proc. energii między 1 października br. a 31 grudnia 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku otrzymają dodatkowy, 10 proc. rabat na rachunek za prąd.

Poszerzona została lista podmiotów, które zostaną objęte wsparciem. Do małych i średnich przedsiębiorstw, a także szkół, szpitali, żłobków i innych podmiotów świadczących usługi wrażliwe, dołączone zostały schroniska zwierzęce i koła gospodyń wiejskich.

Maksymalne ceny mają obowiązywać od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r. i skorzysta na nich 17 mln gospodarstw domowych. Na realizację celów ustawy rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

– Zakładamy, że miedzy 20 a 30 procent tego instrumentu, będzie wsparciem dla podmiotów wrażliwych. Ale mamy długą listę. Precyzyjne użycie u dostawców nie jest liczone – tłumaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Potrzebujemy źródła finansowania tu i teraz. Zdecydowaliśmy się na mechanizm przychodowy, bo pozwala nam skalkulować koszty każdego dnia i pobierać przychody, tu i teraz. Wpisuje się również w wymogi UE, które musimy spełnić – wyjaśniła minister. Wytłumaczyła, że finansowanie będzie pochodzić z nadmiarowych przychodów spółek energetycznych ograniczonych poprzez rozwiązania unijne, w tym specjalny algorytm. To rozwiązanie odmienne od windfall tax rozważanego przed resort finansów oraz daniny proponowanej przez ministerstwo aktywów państwowych.

Dla firm energochłonnych pomoc przewidziana została w oddzielnej ustawie, która została podpisana już przez prezydenta. W ich przypadku nie będzie zamrożenia cen, a dopłaty do rachunków za energię elektryczną i gaz. Jeszcze w tym roku państwo ma dopłacić 5 mld zł, zaś w przyszłym – 8 mld zł.

Dodatek elektryczny

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym resort klimatu wprowadził dodatek elektryczny na wzór dodatku węglowego. Będzie on przysługiwał gospodarstwom domowym, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania. Z tego powodu będą mogły liczyć na specjalny dodatek w wysokości do 1,5 tys. zł. Warunkiem jego uzyskania będzie zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wysokość dodatku będzie różniła się w zależności od zużycia energii. Bazowa cena ma wynosić 1 tys. zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1,5 tys. zł.

Ustawa ma również zachęcić do oszczędzania prądu. Te gospodarstwa, które w przyszłym roku zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają zniżkę w wysokości 10%.