Materiał Partnera

Zastanawiasz się nad zmianą branży? Poznaj wskazówki, które ułatwią Ci ten proces!

Według badań, niemal połowa pracujących Polaków na pewnym etapie życia doszła do wniosku, że w jakiś sposób minęła się ze swoim powołaniem zawodowym. Większość z nich w takiej sytuacji zdecydowała się na przekwalifikowanie zawodowe. Niestety, istnieje bardzo wiele branż, w których rozwój kariery zawodowej nie należy do dynamicznych. Pracownicy uskarżają się, że w wieku około 35-40 lat, napotykają sufit, zaś pracodawca nie może zaoferować im ani nowych zadań, ani wyższej pensji. W takim przypadku, przebranżowienie może okazać się rozwiązaniem tego problemu – pod warunkiem, że nowy zawód zostanie dobrze wybrany. Zmiana profesji wzbudza wiele obaw, a przy tym wymaga sporej determinacji i konsekwencji w dążeniu do celu. Przed przystąpieniem do wdrażania kolejnych kroków i przechodzenia na zupełnie nową ścieżkę życiową, dobrze jest odpowiednio się przygotować.

Kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie i jakich błędów nie popełniać

Przebranżowienie warto rozważyć wtedy, gdy praca nie daje Ci pożądanej satysfakcji, a swoje obowiązki wykonujesz bez większego zaangażowania. Rozmowa na tematy zawodowe budzi w Tobie same negatywne emocje? Dotychczasowe wynagrodzenie nie satysfakcjonuje? A może praca stała się dla Ciebie źródłem stresu? To pytania, które warto zadać sobie przed przystąpieniem do zmiany branży. Jeżeli czujesz, że praca jest dla Ciebie jedną wielką frustracją, dobrze jest rozważyć zmianę firmy – jeżeli zaś to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, czas na zmianę zawodu. Chociaż przebranżowienie się może być doskonałym remedium, warto podejść do niego odpowiedzialnie. Jakich praktyk unikać?

  • Nie skacz na głęboką wodę. Pomimo tego, że perspektywa natychmiastowego odejścia z pracy może być naprawdę kusząca, warto ją dobrze przemyśleć – zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na znalezieniu zatrudnienia w konkretnej branży, a wciąż masz braki w wiedzy bądź doświadczeniu. Przebranżowienie wymaga czasu, który warto poświęcić na rozwój w kierunku wymarzonego zawodu. Wiele szkoleniowych placówek oświatowych, takich jak na przykład CREATOR, oferuje szereg kursów w zakresie projektowania wnętrz, obsługi komputerowej, a nawet home stagingu, zdobywającego swoją popularność w Polsce.
  • Poznaj swoje perspektywy. Przy wyborze swojej nowej ścieżki zawodowej nie powinieneś kierować się wyłącznie wyobrażeniami dotyczącymi danego zawodu. Przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu, dobrze jest postarać się o praktykę, staż czy wolontariat w danej dziedzinie; dzięki temu upewnisz się, że Twoja decyzja jest słuszna, tym samym zdobywając cenne doświadczenie w nowym zawodzie.
  • Sprecyzuj swój cel zawodowy. Nie wiesz, co konkretnie chcesz osiągnąć? Potrzebny Ci odpowiedni plan działania! Dzięki trafnie obranej strategii, proces poszukiwania nowej pracy będzie znacznie skuteczniejszy.

Jak skutecznie się przebranżowić?

Niestety, nie ma złotego planu na dokonanie przebranżowienia w najkorzystniejszy sposób. W tym specyficznym procesie ważne jest, aby przeanalizować swoją sytuację zawodową; wypisać wszystkie plusy i minusy dotychczasowej pracy, a także to, co warto by było zmienić. To pomoże w określeniu, w jakim kierunku warto podążać podczas zmiany zawodu, a także rozjaśni odpowiedź na pytanie, czego chce się i oczekuje od nowej ścieżki zawodowej. Bardzo ważne jest ciągłe edukowanie się w zakresie swoich zainteresowań, na przykład poprzez uczestniczenie w licznych kursach, wykładach czy dodatkowych zajęciach. Zmiana pracy nie jest łatwa, a co dopiero zmiana zawodu – odpowiednio przygotowany plan pozwoli jednak rozjaśnić sytuację, a także zniwelować obawy dotyczące słuszności swojego wyboru.