O tym się mówi Ogłoszenia Radom i okolice Sport

Zbliża się Bieg Tropem Wilczym. Gdzie będzie można pobiec?

Fot. tropemwilczym.org

Leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu włączyli się w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku bieg odbędzie się na terenie ośmiu nadleśnictw. Są to: Dobieszyn, Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Przysucha, Radom, Starachowice, Suchedniów i Zwoleń.

Już w najbliższą niedzielę, 26 lutego, biegacze, którzy chcą uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, spotkają m.in. na terenie Nadleśnictwa Radom. Trasa biegu będzie prowadziła ścieżkami leśnictw Zadobrze i Rajec. Start i meta w Jastrzębi. Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”, Nadleśnictwo Radom objęło patronat honorowy nad wydarzeniem.

– Impreza skierowana jest do biegaczy i nordic walkerów – wszyscy będą mieli do pokonania dystans o długości 10 km. Dodatkowo odbędzie się symboliczny bieg dla wszystkich chętnych o długości 1963 m (symbolizujący rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego). Start marszu nordic walking i biegu symbolicznego 1963 m o godz. 14, start biegu na dystansie 10 km – o godz. 14.30. Na zawodników czekają pamiątkowe medale, najlepsi otrzymają też puchary – mówi Beata Okulińska z zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu.

Nadleśnictwo Dobieszyn organizuje bieg wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białobrzegach. To pierwsza edycja „Wilczym Tropem” na tym terenie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 4 marca.

– Trasa będzie prowadziła leśnymi ścieżkami Puszczy Stromieckiej, start i meta przy siedzibie Nadleśnictwa Dobieszyn, początek biegu o godz.12. Uczestniczy przebiegną dystans o długości 1963 m. Każdy, kto ukończy bieg, otrzyma pamiątkowy medal, na mecie będzie także czekał poczęstunek. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy. Przy siedzibie nadleśnictwa czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego, na dzieci będą czekały specjalne atrakcje, a na wszystkich gości wojskowa grochówka. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport na trasie Białobrzegi – Dobieszyn i Dobieszyn – Białobrzegi – dodaje Beata Okulińska.

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się w niedzielę 5 marca. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Zabiegane Starachowice” i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach.

„Bieg Tropem Wilczym” coraz bliżej

– Trasa będzie biegła przez teren leśnictwa Bugaj, start i meta przy pływalni Miejskiego Ośrodka i Rekreacji w Starachowicach. Bieg odbędzie się na dwóch dystansach: 10 km i symbolicznym 1963 m. Start biegów o godz. 12. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg, otrzymają pamiątkowy medal, najlepsi zostaną dodatkowo nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi – informuje Beata Okulińska.

Bieg „Tropem Wilczym” na terenie Nadleśnictwa Przysucha organizują oprócz nadleśnictwa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Przysucha oraz Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

– Trasa będzie biegła leśnymi ścieżkami wzdłuż małej pętli ścieżki przyrodniczej „Rawicz” i będzie miała długość ok. 3,5 km. Start i meta przy obiekcie turystycznym „Skałki”. Bieg odbędzie się w niedzielę 5 marca, start zawodników o godz. 13. Nadleśnictwo Suchedniów zaprasza na bieg „Tropem Wilczym” na ścieżki Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy będę mieli do przebiegnięcia symboliczny dystans 1963 m. Start przy pomniku upamiętniającym zamordowaną przez hitlerowców rodzinę gajowego Władysława Wikło. Następnie trasa poprowadzi przez Polanę Leśników, obok Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, wzdłuż stacji Leśnej Drogi Krzyżowej do mety na Polanie Leśników. Na mecie na uczestników będzie czekał ciepły posiłek i nagrody. Bieg odbędzie się 5 marca w niedzielę, start o godz. 12 – mówi Beata Okulińska.

Organizatorami wydarzenia jest Muzeum Wsi Kieleckiej przy współpracy Nadleśnictwa Suchedniów i Gminy Suchedniów. Bieg ten jest też jednym z elementów obchodów przypadającej w tym roku 80. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów.

5 marca odbędzie się także bieg „Tropem Wilczym” na terenie leśnictwa Zwierzyniec w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Wydarzenie rozpocznie się w samo południe odśpiewaniem hymnu narodowego. O godz. 12.05 uczestnicy wystartują na symbolicznym dystansie 1963 m, potem o godz. 12.30 wystartuje bieg na 10 km, a o godz. 12.40 marsz nordic walking na dystansie 5 km. Na najlepszych zawodników czekają puchary i nagrody. Organizatorem biegu jest Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostki Strzeleckiej 2013, przy współudziale Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Nadleśnictwo Zwoleń objęło swoim patronatem bieg „Tropem Wilczym” w Zwoleniu. Będzie to bieg uliczny ulicami Słowackiego, Chopina i Wyszyńskiego na dwóch dystansach: 1963 m (start o godz. 14.40) i 5 km (start o godz. 15). Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane m.in. przez Nadleśnictwo Zwoleń.

Biegi „Tropem Wilczym” odbędą się również w leśnictwie Modrzewina w Nadleśnictwie Grójec oraz w sąsiedztwie osiedla Bór w Skarżysku-Kamiennej w Nadleśnictwie Suchedniów. Organizatorem pierwszego jest Jednostka Wojskowa Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu, drugiego – Stowarzyszenie Aktywisko w Skarżysku-Kamiennej. Oba biegi zostaną rozegrane 5 marca.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbywa się w całej Polsce od 2013 r. zawsze w pierwszą niedzielę marca. Jego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu jest uczczenie poprzez aktywność fizyczną pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z reżimem komunistycznym. Podstawowym dystansem biegu „Tropem Wilczym” jest bieg o długości 1963 m – upamiętnia on w symboliczny sposób rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był Józef Franczak ps. „Lalek”.