Historia Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się wernisaż wystawy pt. „Zamek w Szydłowcu. Postscriptum”

W czwartek, 6 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza do Centrum Naukowo-Administracyjnego (ul. Kąpielowa 8) na otwarcie wystawy czasowej „Zamek w Szydłowcu. Postscriptum”.

W kwietniu 2022 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otworzyło wystawę stałą zatytułowaną „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, poprzez zabytkowe artefakty i multimedia przybliżającą historię zamku z czasów jego świetności (XVI-XVIII w.), w kontekście fundacji Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Odzyskane, do niedawna zaginione dokumenty, związane z XX-wieczną historią zamku, dały asumpt do stworzenia kolejnej wystawy dedykowanej zabytkowej rezydencji znad Korzeniówki. Jej historia, w którą wpisały się przemiany architektoniczne bryły, modyfikacje, destrukcje, rekonstrukcje, restauracje, wreszcie rewitalizacja – to obraz trudnych, złożonych losów zamku, doświadczonego w czasie wojen i zaborów.

Te właśnie losy, uwiecznione na kliszach dawnej i współczesnej fotografii przedstawia wystawa czasowa „Zamek w Szydłowcu. Postscriptum”. Na ekspozycji zaprezentowano w  postaci oryginałów jak również w formie wydruków cyfrowych, jedne z najstarszych znanych fotografii zamku. Przedstawione na wystawie zdjęcia pochodzą z początku XX w., kolejne to lata 30., 40., 50. i 80. oraz z początku XXI w.

Źródło: Fot. Wikipedia