Radom i okolice

Znaleziono pod Radomiem składowisko odpadów chemicznych

Policjanci z KWP zs. w Radomiu dzięki zebranym informacjom przy współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ namierzyli kilka dni temu samochód ciężarowy, którym miały być przewożone odpady, również te niebezpieczne. Policjanci złapali przestępców na gorącym uczynku, kiedy rozładowywali odpady, a następnie wyrzucali je do wyrobiska. W wyniku kontroli zatrzymanych zostało czterech mężczyzn w wieku od 33 do 62 lat. Policja zatrzymała też 61-letniego właściciela terenu, na którym znajduje się wyrobisko poeksploatacyjne po kopalni piachu.

Na miejscu w wykopie znaleziono 11 sztuk pojemników typu „mauzer”, zawierające prawdopodobnie kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200 litrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. Na naczepie samochodu znajdującej się przy wykopie ujawniono pojemnik typu „mauzer”, 25 sztuk beczek 200 litrowych oraz 6 sztuk beczek 25 litrowych z niebezpiecznymi substancjami.

Wykonano dokładniejsze badania. Ze względu na toksyczność odpadów na miejsce oprócz policji z wydziału dw. Przestępczości Gospodarczej przybyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Radomiu, inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, inspektorzy z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.

Badania georadarem wykazały zmiany w glebie, co może wskazywać na dużą ilość zakopanych pod ziemią odpadów. Wobec mężczyzn zastosowano cztery dozory policyjne oraz jeden areszt tymczasowy. Trwają dalsze czynności policji i prokuratury w tej sprawie.

 

Info: Zespół Prasowy KWP