Historia Radom i okolice Społeczeństwo

102 lata temu do Radomia dotarł 72. pułk piechoty

24 kwietnia 1922 r. do Radomia dotarł 72. pułk piechoty. Dziś mija 102. rocznica tego wydarzenia.

Po zakończeniu walk z bolszewikami 145. Pułk Strzelców Kaniowskich stacjonował w Pińsku. Doskonałe opinie o jego żołnierzach i sława, jaką zdobyli oni podczas walk sprawiły, że Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzję o konieczności istnienia pułku także w okresie pokoju.

W ramach reorganizacji Wojska Polskiego z dniem 5 marca 1921 r. otrzymał on nazwę 72. pułku piechoty. Wkrótce jego żołnierzy przeniesiono do miasta Sarny na Wołyniu, a następnie do Brześcia nad Bugiem, a wreszcie do Warszawy.

102 lata temu, 24 kwietnia 1922 r., pułk przybył do Radomia, który wyznaczono na stałe miejsce jego stacjonowania. Na potrzebny pułku przeznaczono koszary przy ul. Warszawskiej, użytkowane wcześniej przez oddziały armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Już od 1922 r. były one systematycznie remontowane i rozbudowywane, otrzymując imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W związku z dzisiejszą rocznicą Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej 72. pułkowi piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego. O godzinie 17:00 w Kamienicy Deskurów odbędzie się otwarcie wystawy połączone z prelekcją dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego — autora wystawy.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe