Historia Radom i okolice

35 lat temu z portu w Gdyni wyruszył w swój pierwszy rejs drobnicowiec „Radom II”

35 lat temu, 4 lutego 1990 roku, z portu w Gdyni wyruszył w swój pierwszy rejs drobnicowiec „Radom II”. Statek był symbolem potęgi gospodarczej Radomia.

4 lutego 1990 roku z portu w Gdyni wyruszył w swój pierwszy rejs drobnicowiec „Radom II”, który stał się ostatnim wielkim symbolem potęgi gospodarczej Radomia. Jako następcą zbudowanego w 1966 roku statku „Radom”, który powstał z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego, „Radom II” zyskał miano statku, który reprezentował miasto na międzynarodowych wodach.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, budowa „Radom II” miała miejsce w stoczni gdyńskiej, a przy wodowaniu jednostki obecna była delegacja radomian. Matką chrzestną statku została Halina Marcula, pracownica Radomskiej Wytwórni Telefonów. Opieka patronacka miasta nad statkiem objawiała się także w symbolicznych gestach, jak obdarowanie wszystkich członków załogi parą butów marki „Sofix” oraz przekazanie przez radomskich garbarzy skóry na eleganckie meble do salonu kapitańskiego.

Chociaż wśród postulatów pojawiały się propozycje, by na statku zamontować gabloty prezentujące wyroby radomskiego przemysłu, nic nie wskazuje na to, by pomysł ten został zrealizowany. Podobnie, nie doszło do organizowania spotkań marynarzy „Radom II” z uczniami radomskich szkół, co także było sugerowane w ramach rozwoju współpracy z miastem.

W 1993 roku „Radom II” został sprzedany prywatnemu zagranicznemu armatorowi i zaczął pływać pod nową nazwą. Po około dwudziestu latach eksploatacji, w 2010 roku, statek zakończył swoją służbę.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej / Fot. Kochamradom.pl | m/s Radom (II). Widok z lat 90-tych.