Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w Zwoleniu

Po latach archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w Zwoleniu. Ich celem jest zdobycie nowych informacji na temat neandertalczyka.

Po latach archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w Zwoleniu. Ich celem jest zdobycie nowych informacji na temat neandertalczyka, którego ślady bytności odkryte były w toku wcześniejszych badań, prowadzonych w latach 1983-1990.

Obecnie prace skupione są na odsłonięciu nawarstwień od strony zachodniej stanowiska oraz określeniu jego granic.

W świetle aktualnych danych okres, w którym neandertalczycy przybyli na te tereny, szacowany jest na 85-65 tysięcy lat temu. Wierzymy, że dzięki rozwojowi nowych metod badawczych, grupie archeologów uda się dookreślić dokładniej moment pojawienia się na naszym terenie pierwszych ludzi.

Ponadto, badacze zamierzają pozyskać materiały i próbki, dzięki którym możliwe będzie odtworzenie ówczesnego środowiska i diety mieszkańców doliny Zwoleńki.

Projekt realizowany jest przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie (dr Witold Grużdź, Witold Migal), Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (dr Katarzyna Pyżewicz, doktorantka Zhanerke Akhmadiyeva oraz studenci) oraz Uniwersytet Wrocławski (prof. dr hab. Andrzej Wiśniewski oraz doktorant Adam Kobyłka).

Źródło: UM Zwoleń