Była nauka, muzyka, tańce, śpiewy a nawet.. wesele! W Wirze koło Potworowa odbył się Tabor Radomski.
Od czwartku do niedzieli (01-04.08) w Wirze koło Potworowa odbywał się Tabor Radomski, czyli letnia szkoła tradycji, która poświęcona była bogatemu dziedzictwu kulturowemu Ziemi Radomskiej. Co ciekawe, wydarzenie wróciło po prawie 20 latach przerwy.
Było to spotkanie z muzycznymi tradycjami polskiej wsi, w którego centrum znajdowały się lokalne społeczności, a przede wszystkim mistrzowie i mistrzynie tańca, śpiewu oraz gry na instrumentach. Przez kilka dni uczestnicy przedsięwzięcia uczyli się od nich i wykorzystywali zdobyte umiejętności podczas zabaw tanecznych.
Wydarzenie nawiązywało do idei taborów węgierskich domów tańca, upowszechnionej w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca. Cechą różniącą tabor od typowych festiwali był brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność, podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą.
Założeniem twórców Taboru był czynny udział uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, śpiew i grę na instrumentach. Warto dodać, że pierwsze pięć polskich taborów odbyło się w okolicach Radomia w latach 2002-2006.
Radomskie, a w szczególności mikroregion kajoków, słynęło z unikalnych trójmiarowych melodii – oberów. Kiedyś wzbudzały one zachwyt XIX-wiecznych badaczy wiejskiej muzyki, a dziś rozpalają serca ludzi z Polski i całego świata. Stały się niekwestionowaną wizytówką regionu. Są one ośpiewywane, grane i tańczone w okolicy Przysuchy do dziś. Jak pisał Oskar Kolberg – wybitny badacz polskiego folkloru, urodzony w niedalekiej Przysusze: “Oberek jest tutaj ruchliwszy niż gdzie indziej”.
Wydarzenie stworzyło przestrzeń spotkania lokalnej społeczności oraz miłośników i miłośniczek muzyki tradycyjnej z Polski i świata. Co ciekawe, zakończeniem trzeciego dnia szkoleń była potańcówka o charakterze tradycyjnego wesela.
Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia była Radomska Szkoła Tradycji oraz lokalni partnerzy działający na rzecz swojej społeczności i tradycji.
Źródło: Tabor Radomski / Fot. Facebook | Piotr Baczewski