Radom i okolice

Centrum Pomocy Uchodźcom i Imigrantom Caritas. Współpraca w pośrednictwie pracy nawiązana

– W Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej świadczona jest pomoc w wypełnianiu wniosków, jak również opiekę nad dziećmi . W najbliższym czasie organizacja chce rozszerzyć działalność – mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. – Mamy czterech pracowników socjalnych zajmujących się pomocą w dopełnieniu formalności, mamy pokój zabaw dla dzieci, planujemy otworzyć biuro psychologa – dodaje.

Ks. Karol Piłat przedstawił program "Razem Możemy Więcej" finansowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, który ma na celu przybliżyć imigrantom i uchodźcom naszą kulturę oraz zintegrować ich z naszym społeczeństwem.

[news:1352652]

Głos na konferencji zabrał także Andrzej Anasiak, przedstawiciel firmy Timberworks. Zajmuje się ona pośrednictwem pracy i od 6 lat współpracuje głównie z pracownikami spoza UE, m.in. z Ukrainy.

Anasiak zachęcał uchodźców i imigrantów do skorzystania z usług swojej firmy w kwestii legalizacji pobytu lub pracy, a także jej pozyskania. 

– W tym projekcie chcielibyśmy pomóc tym którzy poszukują pracy bądź porady związanej z legalizacją pracy lub legalizacji pobytu. Chcieliśmy więc zaoferować taką pomoc i myślę, że będzie to świetna okazja do współpracy z radomskimi przedsiębiorcami, którzy poszukują pracowników, specjalistów czy to pracowników do prostych prac. Służymy pomocą i będziemy zbierali takie oferty z regionu radomskiego, będziemy także zbierać informować o tych których gościmy by pomóc im w znalezieniu pracy – mówił Anasiak.

Jak podkreślił, „zainteresowanie ze strony uchodźców jest duże”, ale często „pracownicy wykwalifikowani nie znajdują pracy głównie ze względu na barierę językową”. Wielu obcokrajowców miało znaleźć pracę w branży rolnej.

[news:1352928]

Pracownicy z zagranicy zazwyczaj zatrudniani są na tzw. umowy śmieciowe. 

– Z racji na rodzaj wykonywanej pracy będą to zapewne umowy zlecenie, nie wiemy czy uchodźcy będą chcieli podpisywać umowy o pracę, ponieważ jest to zobowiązanie obu stron i będą to indywidualne sprawy o których będą decydować pracodawcy oferujący pracę – stwierdził przedstawiciel firmy Timberworks.

Ilu obcokrajowcom firma pomogła dotychczas znaleźć pracę?

– Moja firma na rynku jest od 6 lat i ściągamy kilka tysięcy pracowników w roku, głównie z Ukrainy Białorusi i Mołdawii, pracowników do firm branży przemysłowej i rolniczej. W tym roku jest bardzo trudno, pozyskanie pracowników zwłaszcza do produkcji rolnej jest trudne, my mamy biuro w Grójcu, czyli zagłębiu jabłkowym i pozyskanie pracowników dla rolników z tamtych okolic jest bardzo trudne, a wielu z nich będzie miało problem z zebraniem swoich plonów. Potrzeby są duże, a pracowników po porostu nie ma. Problem z pracownikami mają nie tylko gospodarstwa rolne, ale zgłaszają się do nas także firmy cukiernicze, z którymi współpracowaliśmy kilka lat temu i tam jest bardzo ciężka sytuacja, produkcja jest wstrzymywana, bo nie ma kto stanąć na linii produkcyjnej. Próbujemy ściągać do pracy obcokrajowców przebywających w Polsce, ponieważ ściąganie ich z zagranicy jest obecnie problematyczne, męscy pracownicy Ukrainy praktycznie do Polski nie wjeżdżają, poza niepełnosprawnymi i wielodzietnymi, a kobiet przyjeżdża dużo mniej. Migracja z Białorusi i Mołdawii także jest utrudniona, a pozyskanie pracowników z Azji Środkowej, Afryki, Ameryki Południowej czy Filipin jest bardzo problematyczne ze względu na sprawy urzędowe, jednak stamtąd pracownicy także przyjeżdżają, ale jest to długi proces – przekazał Anasiak.

[news:1352240]