Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Debata „Robotnicy i pracownicy w XXI w. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”

Stowarzyszenie im. Kazimierza Jagiellończyka zaprasza na debatę „Robotnicy i pracownicy wobec przemian społeczno-gospodarczych w XXI w. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”. Do Radomia przyjadą przedstawiciele wiodących środowisk intelektualnych w Polsce – Damian Adamus, redaktor naczelny Nowego Ładu (nlad.pl); Piotr Ciompa z Nowego Obywatela (nowyobywatel.pl); a także Kamil Wons z Klubu Jagiellońskiego (klubjagiellonski.pl).

Debata odbędzie się 26 czerwca w hotelu Nihil Novi w radomskim rynku. Start o godz. 17:00. Wydarzenie poprowadzi redaktor naczelny twojradom.pl, a także członek Stowarzyszenia im. Kazimierza Jagiellończyka – Adam Szabelak.

W ten sposób rozpoczęty zostanie cykl regularnych spotkań tego rodzaju odbywających się w Radomiu pod patronatem Nowego Ładu.

Plan debaty:
17-17:10 – wprowadzenie, prezentacja mówców
17:10-18:20/30 – dyskusja
18:30-19:00 – pytania od publiczności
Po 19 dyskusja w luźniejszej atmosferze w kawiarni hotelu.

W toku dyskusji zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytanie o „klasie robotniczej” lub „pracowniczej”, która zniknęła z debaty publicznej na przełomie wieków. Będzie też mowa o tym czy współcześnie mówić można o pewnej wspólnocie tożsamości i interesów ludzi pracy. Porozmawiamy też o zauważalnym problemie spadku udziału pracy, rozumianej jako płace, wynagrodzenia i świadczenia, w dochodzie narodowym w praktycznie wszystkich krajach rozwiniętych. Poruszony zostanie także temat największych wyzwań stojących przed ludźmi pracy dzisiaj – m.in. wzrostu znaczenia wielkich korporacji, masowej imigracji, zmian na rynku pracy związanych z rozwojem technologii itd.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie. Dla osób, które nie będą mogły fizycznie w nim uczestniczyć, prowadzić będziemy na fanpage na Facebooku twojradom.pl transmisję na żywo. Zapis debaty umieszczony zostanie także później na naszym kanale na YouTube.