Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Dwie nowe ekspozycje w MCSW Elektrownia

Już w najbliższy piątek (24 marca) zobaczymy nowe ekspozycje w MCSW Elektrownia. Otwarcie odbędzie się o godzinie 18:00.

Nowe ekspozycje w MCSW Elektrownia zaprezentują twórczość Norberta Delmana oraz Lii Kimury.

Norbert Delman – rzeźbiarz, performer, twórca wideo, instalacji i grafik. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był także współtwórcą przestrzeni artystycznej Stroboskop Art. Space w Warszawie. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego prace zostały zaprezentowane między innymi w: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Galeria Foksal, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Jugosławii, Ludwig Múzeum w Budapeszcie, Edinburgh Sculpture Workshop, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, MODEM CCA w Debreczynie.

Przenikliwa i inteligentna obserwacja otaczającej rzeczywistości pozwala na wielopoziomową refleksję. Artysta przyznaje także, że bywa ofiarą własnych projekcji czy imaginacji. Sam mówi:

Moje prace są o tęsknocie zagubionej w pustej grocie, gdzie fantazja o spotkaniu innego staje się echem kąpiącej wody i wzrastającym cieniem skalnych formacji. Pragnienie spotkania to cień fetyszu, jakim jest miłość. W moich pracach jest kapitał niekończącej się nostalgii, która może trwać stulecia zanim dwa obiekty znowu się nie spotkają. Tylko chyba nie mam aż tyle czasu

Lia Kimura (ur. 1992, Shingu, Japonia) ‒ polsko-japońska malarka i projektantka mody. Absolwentka Wydziału Wzornictwa w Szkole Wyższej Viamoda w Warszawie. Stworzyła serie malarskich obrazów tworzonych od 2016 roku, które składają się z kilkudziesięciu płócien. Poruszone zostają tam zagadnienia związane z egzystencją. Jest to zatem artystyczna opowieść i opowiada o trudnych emocjach.

Bardzo bliski, wręcz fizyczny kontakt ze swoimi pracami symbolizują często ślady palców odciśniętych na płótnie. Artystka w 2020 r. zaczęła rejestrować ten proces i stworzyła serię wideo performensów.

W pracach Kimury wyczuwa się tajemniczą, refleksyjną atmosferę, którą tak umiejętnie potrafili budować dawni mistrzowie malarstwa. Tak jak w dziełach Rembrandta światło jest najistotniejszym walorem, tak samo artystka posługuje się nim z zadziwiającą umiejętnością. Jej prace nabierają wyjątkowej szlachetności. Czuć inspirację sztuką dawną. Nieustannie poszukuje konsensusu między sztuką figuratywną a abstrakcyjną. Między klasycznym a nowoczesnym malowaniem. Lia Kimura porusza się z wyjątkową maestrią w obu tych przestrzeniach, umiejętnie łącząc je w spójną całość. 

Otwarcie obydwu wystaw odbędzie się 24 marca o godzinie 18:00.

Źródło: MCSW Elektrownia