O tym się mówi Ogłoszenia Polska i świat

Dyżury telefoniczne ZUS. Pracownicy odpowiedzą na pytania dotyczące świadczeń

Dyżury telefoniczne ZUS w lutym 2023 organizowane będą w każdą środę. Eksperci udzielą porad związanych z wieloma formalnościami, a także odpowiedzą na pytania klientów.

Aby uzyskać informację lub poradę należy zadzwonić pod numer telefonu 22 538 21 89. Pracownicy dostępni będą między godziną 10:00 a 12:00. Dyżury telefoniczne ZUS przeznaczone są dla mieszkańców województwa mazowieckiego.

Kiedy i czego można się dowiedzieć?

1 lutego 2023 – Zasady uwzględniania zagranicznych okresów ubezpieczenia/zamieszkania w USA i Francji do świadczeń emerytalno-rentowych, które podlegają koordynacji. W trakcie dyżuru pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowie na pytania:

– jakie korzyści do emerytury lub renty daje zatrudnienie na terytorium USA i Francji?

– jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących w USA i Francji?

– na jakich formularzach i gdzie złożyć wniosek o emeryturę lub rentę?

8 lutego 2023 – Pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowie na pytania dotyczące świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wysokość tych świadczeń, o zasadach przyznawania i wypłaty zasiłku chorobowego oraz udzieli informacji na temat dokumentów niezbędnych podczas starania się o poszczególne świadczenia.

15 lutego 2023 – W tym dniu mieszkańcu Mazowsza uzyskają informację o ulgach dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Pracownicy ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu:

– ulgi z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej

– zasady wypełniania dokumentów i wysokości opłacania składek

– obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą.

22 lutego 2023 – Eksperci będą udzielali informacji płatnikom składek, którzy mają problemy z płynnością finansową i nie są w stanie na bieżąco opłacać należności wobec ZUS. Poinformują w jaki sposób można rozłożyć należności na raty lub odroczyć termin płatności składek oraz odpowiedzą na pytania, m.in.: z jakich ulg można skorzystać, jak złożyć wniosek o ulgę oraz co płatnik składek zyska dzięki ulgom.

Źródło: ZUS