W niedzielę, 16 marca w Mirowie odbył się Festiwal Dmuchańców. Celem wydarzenia było zebranie pieniędzy na operację dla Olafa Wójcickiego.
Festiwal Dmuchańców odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mirowie. Bilet – cegiełka upoważniał dzieci do nieograniczonej zabawy na różnego rodzaju dmuchanych atrakcjach. Ponadto odbył się kiermasz książek, zabawek, dekoracji czy innych bibelotów. Powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, a wśród najmłodszych wata cukrowa i popcorn. Była także możliwość zakupu kawy, herbaty i pysznych ciast przygotowanych przez mieszkańców gminy.
Jak podkreśla Anna Kawalec z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy, nie jest to pierwsze ani ostatnie wydarzenie zorganizowane przez lokalną społeczność, by wspomóc chorego chłopca.
Dzisiejsze wydarzenie jest już kolejnym, zorganizowanym w celu zbierania pieniędzy na operację nóżki Olafa Wójcickiego. W poprzednich tygodniach były festyny w Rudzie Wielkiej i Wierzbicy. Dzisiaj jesteśmy w Mirowie. Organizatorzy zapewnili dużo atrakcji dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Mamy kiermasze, poczęstunek, dmuchańce. Organizowane będą kolejne imprezy, by pomóc mieszkańcowi gminy Wierzbica w odzyskaniu zdrowia. 22 marca w Rudzie Wielkiej odbędzie się kiermasz stroików i ozdób świątecznych. W wykonanie tych stroików zaangażowane będą znane społeczności lokalnej osoby m.in. dyrektorzy szkół czy pracownicy urzędu gminy. To będzie kolejna cegiełka, żeby zasilić zbiórkę pieniędzy dla Olafka. Udało się uzbierać kwotę potrzebną na operację, ale po niej konieczna będzie długotrwała i kosztowna rehabilitacja. Nie poprzestajemy i wspieramy, ile się da.

– mówi Anna Kawalec.
Olaf Wójcicki jest mieszkańcem gminy Wierzbica. Urodził się w 2018 roku z poważną wadą stóp i podudzia. Chłopiec nie ma kości strzałkowej w obydwu nóżkach i tylko pięć palców. Olafek przeszedł kilka operacji i wymaga nieustannej rehabilitacji. Udało się uratować nóżkę, niestety, w wyniku intensywnego wzrostu chłopca, potrzebna jest kolejna operacja. Zbiórka na pokrycie kosztów operacji zakończyła się sukcesem, jednak nadal potrzebne są duże środki finansowe na zapewnienie chłopcu odpowiedniej rehabilitacji i dalszego leczenia.
Artykuł jest częścią kampanii społecznej promującej wolontariat realizowanej przez Radomską Inicjatywę Młodzieżową w ramach „Partnerstwa dla wolontariatu” Korpusu Solidarności Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozowoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
