Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Jakub Nowak został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr” został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nagroda przyznawana za najlepszy debiut literacki.

Finałowa gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych. Nagrodzona książka to fikcyjna, ale oparta na faktach historia znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych.

– Kiedyś przeczytałem reportaż historyczny o wyprawie Heleny Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza wraz z kilkorgiem innych ludzi. Pojechali oni do Stanów Zjednoczonych wmawiając sobie i światu, że będą tam farmerami. Jednocześnie wiedziałem, że to był ten moment, kiedy zaczynał się domniemamy romans pomiędzy Modrzejewską i Sienkiewiczem. Uznałem, że to mógłby być dobry punkt wyjścia do napisania własnej powieści o tym, co mogło się tam wydarzyć 

opowiadał Jakub Nowak.

Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza otrzymał 40.000 zł oraz lornetkę, nawiązującą do ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza. Z kolei na rezydencję literacką do Vence we Francji pojedzie Wiktoria Bieżuńska, autorka książki „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”.

Nagrody w wysokości 5.000 zł otrzymali także pozostali nominowani: Olga Górska „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Urszula Honek „Białe noce” i Sabina Jakubowska, „Akuszerki”.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce.

– Radom na tej mapie literackiej, dzięki Nagrodzie Gombrowicza bardzo mocno się zaznaczył i jesteśmy z tego dumni. Mam nadzieję, że możliwość nadrukowania na okładce swojej książki „laureat” albo „nominowany do Nagrody Gombrowicza” otworzy niejedne drzwi i pomoże w rozwoju dalszej kariery

mówił, podczas uroczystej gali, wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została przyznana już po raz ósmy. Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 100 książek. – Kultura, literatura potrafi przetrwać każde warunki, każdą demagogię i każde zamieszanie, każdą nawet katastrofę. Myślę, że wszyscy ci, którzy się znajdują w tej sali właśnie w to wierzą i dlatego spotykamy się już po raz ósmy, a ja zapewniam, że nie po raz ostatni. Liczę, że dzisiaj piękne słowa jeszcze nie raz będziemy mogli tutaj usłyszeć, ale przede wszystkim na to, że po ogłoszeniu werdyktu, weźmiemy się za czytanie – powiedział Mateusz Tyczyński.

Finałowa gala Nagrody odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych. Zakończył ją koncert Błażeja Króla.

Organizatorami Nagrody i festiwalu Opętani Literaturą, który jej towarzyszy są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym – Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Źródło: UM Radom