Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr” został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nagroda przyznawana za najlepszy debiut literacki.
Finałowa gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych. Nagrodzona książka to fikcyjna, ale oparta na faktach historia znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych.– Kiedyś przeczytałem reportaż historyczny o wyprawie Heleny Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza wraz z kilkorgiem innych ludzi. Pojechali oni do Stanów Zjednoczonych wmawiając sobie i światu, że będą tam farmerami. Jednocześnie wiedziałem, że to był ten moment, kiedy zaczynał się domniemamy romans pomiędzy Modrzejewską i Sienkiewiczem. Uznałem, że to mógłby być dobry punkt wyjścia do napisania własnej powieści o tym, co mogło się tam wydarzyć
opowiadał Jakub Nowak.
Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza otrzymał 40.000 zł oraz lornetkę, nawiązującą do ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza. Z kolei na rezydencję literacką do Vence we Francji pojedzie Wiktoria Bieżuńska, autorka książki „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”.
Nagrody w wysokości 5.000 zł otrzymali także pozostali nominowani: Olga Górska „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Urszula Honek „Białe noce” i Sabina Jakubowska, „Akuszerki”.
Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce.
– Radom na tej mapie literackiej, dzięki Nagrodzie Gombrowicza bardzo mocno się zaznaczył i jesteśmy z tego dumni. Mam nadzieję, że możliwość nadrukowania na okładce swojej książki „laureat” albo „nominowany do Nagrody Gombrowicza” otworzy niejedne drzwi i pomoże w rozwoju dalszej kariery mówił, podczas uroczystej gali, wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została przyznana już po raz ósmy. Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 100 książek. – Kultura, literatura potrafi przetrwać każde warunki, każdą demagogię i każde zamieszanie, każdą nawet katastrofę. Myślę, że wszyscy ci, którzy się znajdują w tej sali właśnie w to wierzą i dlatego spotykamy się już po raz ósmy, a ja zapewniam, że nie po raz ostatni. Liczę, że dzisiaj piękne słowa jeszcze nie raz będziemy mogli tutaj usłyszeć, ale przede wszystkim na to, że po ogłoszeniu werdyktu, weźmiemy się za czytanie – powiedział Mateusz Tyczyński.
Finałowa gala Nagrody odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych. Zakończył ją koncert Błażeja Króla.
Organizatorami Nagrody i festiwalu Opętani Literaturą, który jej towarzyszy są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym – Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: UM Radom