Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Karabinki „BERYL” dla Uniwersytetu Radomskiego

Uniwersytet Radomski otrzymał cztery pneumatyczne karabinki treningowe "BERYL". Posłużą do szkoleń studentów.

Uniwersytet Radomski otrzymał cztery pneumatyczne karabinki treningowe „BERYL”. Posłużą do szkoleń studentów.

Pneumatyczne karabinki szkoleniowe „BERYL”, sfinansowane zostały przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostaną wykorzystane do przeprowadzania szkoleń strzeleckich dla studentów Uniwersytetu Radomskiego. Program obejmuje naukę obsługi broni oraz bezpieczne zachowanie się na strzelnicy.

Całe przedsięwzięcie to pomysł Andrzeja Kosztowniaka, radomskiego posła.

– Ta Inicjatywa narodziła się na naszym wydziale z pomysłu naszego kolegi, posła Andrzeja Kosztowniaka. On był z nami od początku do końca realizacji tego projektu

mówiła dr hab. Joanna Smarż, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego.

Co ciekawe, dyrektor Fabryki Broni „Łucznik” odpowiedzialnej za wyprodukowanie broni podkreślił, że to dopiero najprawdopodobniej początek dłuższej współpracy.

Są to na razie cztery zestawy, ale myślę, że to początek dalszej współpracy. To jest idealne odwzorowanie karabinka szturmowego używanego przez Wojsko Polskie. Studenci, którzy będą korzystać z tej broni, będą mogli „przesiąść się” na karabinek szturmowy, który jest używany w walce.

– mówił Radosław Pypeć, dyrektor finansowy Fabryki Broni „Łucznik”.

Prorektor ds. badań naukowych, dr hab. inż. Wojciech Żurowski zapowiedział, że najprawdopodobniej od przyszłego roku na URad. prowadzony będzie kierunek technik służb mundurowych, więc taki sprzęt tym bardziej się przyda.

Pneumatyczny karabinek treningowy „BERYL” jest szkoleniową odmianą 5.56 mm karabinka szturmowego „BERYL”. Broń ta wykorzystuje sprężone powietrze do wystrzeliwania śrutu lub kul. Jest łatwa w obsłudze i nadaje się do strzelania rekreacyjnego lub sportowego. Karabinek idealnie dopasowuje się do wykorzystywania go podczas treningu strzeleckiego studentów.