Radom i okolice Sport

Ks. Wojciech Pawłowski z Radomia zwycięzcą 35. Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

Ksiądz Wojciech Pawłowski z Radomia zdobył pierwsze miejsce w 35. Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, jedynym w Polsce biegu na dystansie 100 km, który odbył się w malowniczej okolicy Roztocza i Zamojszczyzny.

Ksiądz Pawłowski ukończył bieg z czasem 6 godzin 32 minut i 34 sekund, wyprzedzając Marco Tiraboschiego z Włoch i Grzegorza Pawlaka z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Jakubczak, która uzyskała czas 7 godzin 19 minut i 22 sekund, zajmując piątą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Bieg, którego celem jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń z lat 1942-43, przyciągnął 170 uczestników i był okazją do przypomnienia o jednej z najciemniejszych kart historii regionu.

Przypomnijmy, że na przełomie lat 1942/43 akcją wysiedleńczą na Zamojszczyźnie objęto 30 tysięcy dzieci, oderwanych od rodziców, z których ok. 10 tysięcy zostało zamordowanych bądź zmarło. Inne wywożono w celach germanizacyjnych lub na przymusowe roboty do Niemiec.