Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Wiadomości

Księża z Radomia na podium [+Foto]

Księża z Radomia: ks. Wojciech Pawłowski i ks. Kamil Jan Kowalski zajęli pierwsze i trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich. Był to tzw. Górski Bieg Frassatiego. Zawody odbywały się w sobotę, 17 czerwca w Beskidzie Małym.

W piątkowym biegu udział wzięło blisko 300 biegaczy z Polski i zagranicy. Zawodnicy wystartowali znad brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Trasa wynosiła 21 km. i prowadziła przez trudny górzysty teren, w Beskidzie Małym – Krainie Beskidzkich Jezior.  Po drodze zawodnicy mieli do pokonania aż 1120 m. podbiegów i tyle samo zbiegów – z charakterystycznym zbiegiem ze szczytu Czupla. Na nieco ponad 3 km zawodnicy tracą 600 m. wysokości. Uczestnicy biegu mogli na trasie skorzystać z dwóch punktów regeneracyjnych.

W ramach klasyfikacji Ligii Biegów Górskich, Górski Bieg Frassatiego, ma najwyższą klasę „M”.  Wydarzenie gromadzi na starcie zarówno amatorów biegania jak i najwybitniejszych polskich „górali”. Pierwszy bieg miał miejsce w 2019 r.

W tegorocznym Górskim Biegu Frassatiego wśród mężczyzn, najlepszy był Gabriel Kuropatwa z Bielska-Białej z czasem: 1:34:42. Najszybszą z pań okazała się Iwona Januszyk z Kościeliska, która dystans pokonała w czasie: 1:55:03.

Od drugiej edycji w ramach wydarzenia rozgrywane są również Mistrzostwa Polski duchowieństwa w Biegach Górskich. W tym roku wygrał  ks. Wojciech Pawłowski z Radomia (1:58:15,7). Drugie miejsce zajął ks. Tomasz Szady z Hrubieszowa (1:59:51,3) i trzecie ks. Kamil Jan Kowalski z Radomia (2:17:23,9).

Organizatorem zawodów jest „Gość Niedzielny”. Patronuje im bł. Pier Giorgio Frassati, który był pomysłodawcą i głównym koordynatorem biegu górskiego.

Źródła: radioplus.com.pl  /  radioem.pl  /  biegfrassatiego.gosc.pl