Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Mamy nowych żołnierzy w szeregach 6MBOT! [+VIDEO]

Mamy 170 nowych żołnierzy w szeregach 6MBOT! W rekordowej temperaturze, przysięgę złożyła rekordowa liczba ochotników

Blisko 170 mieszkańców południowego Mazowsza, złożyło 16 lipca na radomskiej ziemi przysięgę Ojczyźnie, zobowiązując się już do końca życia krwi własnej, ani życia nie szczędzić w jej obronie. To ogromny honor, ale i wielka odpowiedzialność.

 Lipcowy nabór ochotników do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej był największym w tym roku, a najliczniejszą grupę stanowili uczniowie i studenci, którzy czas wakacji postanowili wykorzystać na wstąpienie w szeregi wojska polskiego.  

Dla Brygady to ważny nabór nie tylko z powodu rekordowej liczby uczestników. 1 lipca – w dniu wcielenia – minęła 6 rocznica powołania do życia 6MBOT. 

– Tak duże zainteresowanie w jubileuszowym roku pokazuje, że mimo upływu czasu i już sześciu lat funkcjonowania Brygady, cały czas wśród nas są patrioci, którzy w naszych szeregach chcą służyć ojczyźnie. To cieszy – mówi płk Bubak. 

Zanim stanęli do przysięgi 

Kandydaci na żołnierzy od 1 lipca uczestniczyli w szkoleniu podstawowym, podczas którego nabywali umiejętności i zdobywali wiedzę niezbędną do dalszej służby. Po tygodniu do uczestników „Szesnastki” dołączyli rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a podczas ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego odświeżali nabytą dotychczas wiedzę. Sprawdzeniem poziomu zdobytej wiedzy wszystkich uczestników szkolenia, była pętla taktyczna. Żołnierze zmierzyli się z takimi zadaniami jak: rozkładanie broni na czas, strzelaniem, zieloną taktyką, pierwszą pomocą przedmedyczną czy ewakuacją rannego z pola walki. Wykazać musieli się również znajomością regulaminów.  

Nie licząc zysków i strat 

Uroczystą przysięgę wojskową złożyło blisko 170 osób. Średnia wieku nowych kandydatów to 22 lata. Wśród osób wypowiadających słowa roty przysięgi byli m.in. instruktor nauki jazdy, dyrektor szkoły, nauczyciele, płetwonurek, judoka, trener personalny, uczniowie i studenciRodzina i wojsko, to dwie przeplatające się strefy. W szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, coraz częściej widoczna jest ta tendencja. Nie zabrakło jej również w niedzielę – dłoń do ślubowania uniosły dwie matki, a tuż obok zrobili to ich synowie.

Zwieńczeniem szkolenia była uroczysta przysięga wojskowa w niedzielę, 16 lipca w malowniczej scenerii Muzeum Wsi Radomskiej.  

Nowi żołnierze to mieszkańcy powiatów – sierpeckiego, płockiego, gostynińskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, warszawsko-zachodniego, żyrardowskiego, grodziskiego, pruszkowskiego, piaseczyńskiego, otwockiego, garwolińskiego, grójeckiego, białobrzeskiego, kozienickiego, przysuskiego, szydłowskiego, zwoleńskiego, lipskiego i radomskiego.

Zapraszamy do obejrzenia przysięgi nowych żołnierzy!

Źródło: fot. Michał Bożek