Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

„Megamocny” i „Energiczny Jamnik” wyjadą na ulice Radomia!

„Megamocny i „Energiczny Jamnik”, to 24-ty i 25-ty autobus elektryczny, który zasilił flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Radomiu!

Dwa przegubowe autobusy elektryczne zostały odebrane we wtorek przez radomskie MPK od ich producenta, firmy Solaris Bus & Coach. Tym samym dopełnił się zakres rzeczowy projektu miejskiej Spółki pn. „Rozwój elektromobilności w transporcie zbiorowym Miasta Radomia, poprzez zakup 6 autobusów elektrycznych 18 m wraz z infrastrukturą”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego: „Zielony transport publiczny (Faza I)”.

Autobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację, monitoring, ładowarki USB oraz terminale do zakupu elektronicznych biletów. Jednorazowo mogą zabrać 131 osób, w tym 40 na miejscach siedzących. Konkursowym wskazaniem internautów, elektrobusy otrzymały imiona: „MEGAMOCNY” oraz „ENERGICZNY JAMNIK”. Na ulice Radomia wyjadą jeszcze w tym tygodniu, po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu.

Dołączą do pierwszych czterech przegubowych elektryków, które dotarły do Radomia w lutym oraz maju br. i z powodzeniem obsługują linię nr 7, biegnącą między osiedlami Michałów i Południe.

Zakup autobusów możliwy był dzięki skutecznemu ubieganiu się MPK o środki zewnętrzne, w konkursie zorganizowanym pod koniec 2020 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miejska Spółka pozyskała dotację w wysokości 12 622 500 zł oraz niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 7 177 500 zł, co pozwoliło w pełni sfinansować koszty zakupu 6 elektrobusów wraz z infrastrukturą ładującą, wynoszące 19 800 000 zł netto (24 354 000 zł brutto).

Tym samym radomskie MPK dysponuje już 25 autobusami elektrycznymi, co oznacza, że co czwarty autobus miejskiego przewoźnika, wyjeżdżający codziennie na ulice miasta to bezemisyjny, nowoczesny „elektryk”!!!

Dodając do tego 42 autobusy MPK zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG), uzyskujemy ponad połowę floty miejskiej Spółki w wydaniu zero- i niskoemisyjnym, co czyni ją jednym z liderów ekologicznej transformacji taborowej w Polsce i Europie!

Łączna wartość pozyskanych przez MPK oraz Gminę Miasta Radomia dotacji, na zakup 25 autobusów elektrycznych, wynosi 54 mln zł, przy wartości zamówień 69 mln zł netto!

To nie koniec transformacji taborowej w MPK. Wypełniając proekologiczną politykę transportową władz Miasta, zainicjowaną przez Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, miejska Spółka zamierza zakupić kolejnych 20 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładującą, za kwotę ponad 90 mln zł! Na ten cel MPK zamierza pozyskać z NFOŚiGW 74 mln zł dofinansowania! Stosowne wnioski zostały złożone jeszcze w kwietniu i czekają na końcową ocenę.

Ponadto zakup kolejnych 12 autobusów elektrycznych dla MPK planuje także Gmina Miasta Radomia, mająca do rozdysponowania środki Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Źródło: MPK Radom