Radom i okolice Społeczeństwo

Miasto pomoże w promowaniu roli ławników sądowych

Radom, jako drugie miasto w Polsce, podjął działania na rzecz promocji funkcji i roli ławnika sądowego w lokalnej społeczności. To odpowiedź na rosnące braki kadrowe w korpusie ławniczym, które wpływają na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

We wtorek, 17 grudnia 2024 roku w Radomiu odbyło się spotkanie prezydenta miasta Radosława Witkowskiego z wiceministrem sprawiedliwości Arkadiuszem Myrchą. Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy, którego celem jest promowanie wśród mieszkańców roli ławnika sądowego.

Wiceminister Arkadiusz Myrcha wyjaśnił, że działania te wynikają z braków kadrowych w korpusie ławniczym, co ogranicza możliwości obsadzania składów orzeczniczych przez prezesów sądów.

– W efekcie, prezesi poszczególnych sądów, nie mają pełnej możliwości obsadzania składów orzeczniczych. Radom jest drugim, po Gdańsku, miastem, które przystępuje do porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości. Będzie próbowało promować instytucję ławnika oraz zachęcać obywateli do udziału w wymiarze sprawiedliwości i pracodawców, aby ich pracownicy mogli aktywnie włączać się w funkcjonowanie lokalnych sądów

powiedział wiceminister Arkadiusz Myrcha.

Miasto zobowiązało się do promowania wyborów ławników oraz organizowania zajęć z ławnikami w szkołach. Prezydent Radosław Witkowski podkreślił, że Radom czuje się zaszczycony, mogąc być jednym z pierwszych miast wdrażających zapisy porozumienia. Zadeklarował, że miasto zrobi wszystko, by promować instytucję ławnika i zapewnić sprawne funkcjonowanie sądów.

Ławnikiem może zostać osoba w wieku od 30 do 70 lat, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, niekarana i ciesząca się dobrą opinią w społeczeństwie. Porozumienie zakłada także zachęcanie pracodawców do umożliwienia swoim pracownikom aktywnego uczestnictwa w wymiarze sprawiedliwości, co ma przyczynić się do zwiększenia liczby ławników w sądach.

Źródło: UM Radom