Mieszkańcy Radomia stworzyli projekt „Modelowego Osiedla” i apelują do prezydenta Radomia o jego realizację. Chodzi o ulice 25 Czerwca, Struga, Filtrową i Wodną.
Mieszkańcy Radomia walczą o zmiany w centrum miasta. Stworzyli projekt rewitalizacji kwartału ulic Struga, 25 Czerwca, Zbrowskiego, Filtrowej, Wodnej i Siemiradzkiego nazwany „Modelowym Osiedlem”. Pod petycją o realizację projektu i ogłoszenie konsultacji społecznych podpisały się 1063 osoby. Jak mówią mieszkańcy tych ulic, „Modelowe Osiedle” to bezpieczeństwo, komfort i duma mieszkańców Radomia na wielu płaszczyznach.
Autor petycji, Mariusz Skowroński tłumaczy główne założenia projektu:
Celem projektu jest rewitalizacja kwartału ulic Struga, 25 Czerwca i Filtrowej. Rewitalizacja tego terenu będzie przebiegać na kilku płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna to bezpieczeństwo powszechne, czyli zamontowanie monitoringu miejskiego, bo jest to okolica bardzo niebezpieczna. Druga to jest dostosowanie miasta Radomia do zmian klimatu, czyli zwiększenie roślinności o 30%, czyli m.in. ogrody kieszonkowe, niecki filtracyjne, ogrody deszczowe. Trzeba przypomnieć, że każdy z naszych bloków posiada schron, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni przed atakiem rakietowym ze strony Rosji. Domagamy się od prezydenta remontu wszystkich schronów, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie. Kolejnym etapem jest mural antysmogowy na rogu ulic 25 Czerwca i Struga, który charakteryzuje się tym, że jest skuteczny jak 100 drzew. Tematyką tego murala mogą być wydarzenia Czerwcowe 1976 lub inna tematyka wybrana przez mieszkańców Radomia. Petycję pod tymi projektami podpisało 1063 mieszkańców, a taka ilość głosów mieszkańców, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, obliguje prezydenta do wzięcia tego pod uwagę.
Marzena Podgórska-Baran, mieszkanka ul. Filtrowej zwraca uwagę na istotny element, jakim jest poprawa bezpieczeństwa w okolicy:
Bardzo byśmy chcieli zwiększyć bezpieczeństwo naszego osiedla, ponieważ jak wskazują policyjne statystyki w ostatnich latach doszło do 5 gwałtów i ja, jako kobieta boję się o nasze bezpieczeństwo i dlatego też bardzo potrzebny jest monitoring miejski i oświetlenie.
Mieszkańcy powyższych ulic zwracają uwagę, że budowane są kolejne bloki, a nikt nie myśli o infrastrukturze, która zapewni komfortowe funkcjonowanie mieszkańców. Chodzi to głównie o fatalny stan chodników, brak miejsc parkingowych czy zagospodarowanych terenów zielonych.
Mieszkańcy, jako źródła finansowania projektu wskazują m.in. budżet państwa, budżet Radomia, KPO czy Fundusze Europejskie.