Inwestycje Polska i świat Społeczeństwo Wiadomości

Na Śląsku powstanie nowa linia produkcyjna Krabów

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformował, że w zakładach Bumar Łabędy na Śląsku powstanie nowa linia produkcyjna dla armatohaubic Krab.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek poinformował, w jakich zakładach będzie produkowany nowy ciężki sprzęt dla Wojska Polskiego. Czołgi K2 będą produkowane w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Ponadto na Śląsku w zakładach Bumar Łabędy będzie otworzona dodatkowa linia produkcyjna armatohaubic Krab. Prezes PGZ stwierdził, że nowe wyzwania czekają przed wspomnianymi zakładami.

Chwałek stwierdził również, że w kwestii produkcji czołgów firma chce wykorzystać potencjał spółek, które już dziś realizują zadania w tym zakresie. Bumar Łabędy i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu już obsługują wspólnie rozwiązania Leoparda ale też przygotowują się do absorpcji serwisu amerykańskich czołgów Abrams. Lokalizacja produkcji K2 oraz Krabów w zachodniej części Polski została podyktowana potencjalnymi zagrożeniami. Obecnie haubice są produkowane w Hucie Stalowa Wola.

W lipcu została podpisana umowa z firmą koreańską Hyundai Rotem na dostawę 1000 czołgów K2/K2PL do Polski. Natomiast w sierpniu – pierwszą umowę wykonawczą na dostawę 180 czołgów wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym oraz symulatorami w latach 2022-2025, za kwotę 3,34 mld USD. Od 2026 roku mają być dostarczane czołgi w wersji K2PL, które będą produkowane przez krajowy przemysł obronny.

Źródło informacji: defence24.pl