Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Nie będzie Centrów Integracji Cudzoziemców w Radomiu! Projekt ograniczony tylko do Warszawy

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej poinformowało, że planowane Centra Integracji Cudzoziemców (CIC) nie powstaną w Radomiu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce. Powodem rezygnacji z tych lokalizacji są intensywne protesty mieszkańców oraz działania organizacji prawicowych. W efekcie projekt „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe” zostanie ograniczony wyłącznie do Warszawy.

Jak wyjaśniła Hanna Maliszewska, rzeczniczka MCPS w Warszawie, mimo współpracy z organizacjami pozarządowymi i wcześniejszych planów rozszerzenia działań integracyjnych na całe Mazowsze, zmiana koncepcji była nieunikniona.

– Pojawiła się wyraźna niechęć do zrozumienia założeń projektu. Protesty społeczne i wycofanie się innych województw z podobnych inicjatyw doprowadziły do zmiany strategii

tłumaczy Maliszewska.

Przypomnijmy, że CIC w Radomiu miało rozpocząć działalność do końca czerwca 2025 roku w lokalu przy ul. Wolność 8. W ramach projektu planowano prowadzenie kursów językowych, porad prawnych, działań edukacyjnych i integracyjnych dla cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Centrum miało być prowadzone w formule „one-stop-shop”, oferując m.in. pomoc administracyjną, psychologiczną oraz działania przeciwdziałające przemocy i handlowi ludźmi.

Jednak już od początku planowana inwestycja spotykała się z ostrą krytyką. Przeciwko jej powstaniu protestowali mieszkańcy, parlamentarzyści i radni Prawa i Sprawiedliwości oraz aktywiści związani z Konfederacją. Organizowano konferencje prasowe, publikowano petycje. Krytycy nie dawali wiary zapewnieniom, że CIC nie będzie ośrodkiem pobytowym, lecz jedynie punktem informacyjnym i wsparcia działającym w wyznaczonych godzinach.

Jak informowaliśmy ostatnio na łamach naszego portalu, lokal, w którym miało działać CIC, został wynajęty od Pauliny Głowackiej-Fajdek – byłej radczyni prawnej miasta Radomia. Wzbudziło to pytania o transparentność całego procesu, zwłaszcza że wybór nieruchomości odbył się bez przetargu, w trybie dopuszczonym przez prawo zamówień publicznych. Miesięczny koszt najmu wynosi 5600 zł plus opłaty eksploatacyjne. MCPS tłumaczyło, że przeprowadziło rozeznanie rynku i uznało tę ofertę za optymalną.

Ostatecznie jednak naciski społeczne i polityczne przeważyły. Projekt, który pierwotnie miał objąć sześć byłych miast wojewódzkich, zostanie ograniczony wyłącznie do stolicy. W Warszawie nadal działać będzie biuro MCPS, w którym cudzoziemcy mogą uzyskać pomoc stacjonarnie oraz zdalnie – m.in. poprzez infolinię obejmującą całe województwo. Planowane są też kursy języka polskiego i działania informacyjne, które mają ułatwić obcokrajowcom odnalezienie się w polskich realiach. Współpracujące z projektem organizacje pozarządowe nadal będą realizować kursy adaptacyjne oraz udzielać specjalistycznego wsparcia w swoich siedzibach.

W latach 2025–2029 z usług centrów integracyjnych – według pierwotnych założeń – miało skorzystać około 30 tysięcy cudzoziemców. Obecnie nie wiadomo, ilu z nich faktycznie dotrze po pomoc, skoro projekt został mocno ograniczony terytorialnie.

Źródło: mojradom.pl / Facebook Nowa Nadzieja Radom