Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Nowa pozycja od Radomskiego Towarzystwa Naukowego

Nowa pozycja od Radomskiego Towarzystwa Naukowego: Ewelina Matuszkiewicz, „Pomału i Pieszo. Śladami Pawła Klimczuka”.

W środę, 15 listopada 2023 roku Radomskie Towarzystwo Naukowe poinformowało za pośrednictwem swojego facebookowego fanpage o swojej nowej publikacij.

Nowe wydawnictwo nosi tytuł „Pomału i Pieszo. Śladami Pawła Klimczuka”. Autorem pracy jest Ewelina Matuszkiewicz.

Autorka zabiera czytelników na wędrówkę śladami swojego pradziadka Pawła Klimczuka (1881-1961), zasłużonego dla Kozienic nauczyciela, regionalisty i działacza społecznego, ojca znanego kompozytora Bogusława Klimczuka oraz autora pierwszej monografii krajoznawczej ziemi kozienickiej „Nasz Powiat” (1928).

To właśnie ta publikacja staje się dla autorki przewodnikiem, sto lat później przygląda się miejscom, które zostały opisane jako wyjątkowe, malownicze, znaczące dla krajobrazu. Odkrywane ślady i pamiątki po pradziadku pozwalają nie tylko lepiej poznać życiorys i pasje niezwykłego człowieka, jakim był Paweł Klimczuk – stają się źródłem inspiracji do napisania tej niezwykle osobistej, opartej na swoistym dialogu z nieobecnym, literackiej biografii kozienickiego pedagoga i społecznika.

Ewelina Matuszkiewicz odwiedziła m.in.:

  • Punkt widokowy Kępeczki–Sieciechów–Łoje;
  • Stromiec–rezerwat Starodrzew Dobrzyński–Głowaczów;
  • Brzóza–Ursynów–Przejazd–Poświętne–Stoki;
  • Sewerynów–Brzóza–Ryczywół;
  • Łękawica–Kanał Trzebieński–rezerwat Olszyny–Urszulin;

Ewelina Matuszkiewicz (ur. 1973) to absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydawczyni publikacji z zakresu nauk humanistycznych, redaktorka i recenzentka, wykładowczyni Studium Kreatywnego Pisania Collegium Civitas, słuchaczka pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki. Autorka cyklu powieści, których akcja dzieje się w Kozienicach (Biały latawiec, Noc komety, Cudne manowce, Wieża samotności). Za swoją twórczość nominowana do nagrody Człowieka Roku Powiatu Kozienickiego w kategorii Kultura (2019).

Książka (w postaci papierowej oraz jako e-book) jest już w sprzedaży – w księgarni Muzeum Historii Radomia (Kamienica Esterki), a także wysyłkowo (zamówienia na adres [email protected]).

Spotkanie promocyjne z udziałem Autorki odbędzie się we środę 29 listopada o godzinie 19:00 w Resursie Obywatelskiej.