Na czasie Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wyróżnione

Obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej w radomskim skansenie [+FOTO]

W Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Kończy się bożonarodzeniowe świętowanie. Dziś, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. W polskiej tradycji bardziej znana jest ta druga nazwa – Święto Matki Bożej Gromnicznej.

Uroczystości w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęły się o godz. 16.00 Mszą św. w Kościele pw. świętej Doroty z Wolanowa (na terenie skansenu). Liturgii przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Następnie, po uroczystej Mszy, wierni przeszli z gromnicami z Kościoła do chałupy w zagrodzie z Alojzowa. Procesję poprowadził Zespół ludowy „Raz na Ludowo”, który po raz pierwszy zaprezentował obrzędy związane z tym dniem.

Około godziny 17.00 rozpoczęła się dalsza część uroczystości, która odbywała się w Zagrodzie z Alojzowa. W wnętrzach chałupy zaprezentowano wybrane zwyczaje z tradycji ludowej związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Widzowie mieli okazję uczestniczyć w rozpalaniu ognia w piecu za pomocą poświęconej gromnicy oraz obchodzić gospodarstwo z zapaloną gromnicą w celu odpędzenia zła od zagrody.

Podczas tego etapu uroczystości Zespół ludowy „Raz na Ludowo” w pełni zaangażował się w prezentację tradycji ludowych związanych z tym świętem.

Uroczystości zakończył koncert kolęd i pastorałek w Dworze z Brzeziec, który był wykonany przez Panią Katarzynę Bochyńską – Wojdył, utalentowaną śpiewaczkę operową i chórzystkę. Towarzyszyła jej Pani Małgorzata Bochyńska na akordeonie, tworząc piękną oprawę muzyczną tego wyjątkowego wydarzenia.

Koncert ten był nie tylko zakończeniem uroczystości, ale również momentem, który sprawił, że uczestnicy mogli jeszcze głębiej zanurzyć się w atmosferę święta. Wyjątkowe wykonanie kolęd i pastorałek przez Panią Katarzynę Bochyńską – Wojdył, wsparte umiejętnością Pani Małgorzaty Bochyńskiej na akordeonie, dodatkowo wzmocniło duchowy charakter tego dnia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.